Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy başkanlığında, 6 Şubat depreminde hasar gören 800 m2 ve 2 katlı olan Bozova Balık Üretim Tesisi Hizmet Binası bakım onarım yapılarak tekrar hizmete açıldı.

6 personel odası,2 depo,1 İdare odası,1 çay ocağı bulunan hizmet binasına, gece çalışan personel için 2 yataklı yatakhane,1 mescit ve sunumlar için toplantı salonu da kazandırılarak hizmete sunuldu.

Bu yıl Bozova Balık Üretim Tesisinde, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İl Müdürlüğünin paydaş olduğu Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında 15milyon sazan (Cyprinus carpio) ve 10 milyon şabut (Arabibarbus grypus) yavrusu üretimi hedefleniyor.

Açılışta konuşan Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, "6 Şubat depreminde zarar gören Bozova Balık Üretim İstasyonumuzun bakım, tamir ve tadilatını bakanlığımızın desteğiyle tamamladık.

Sayın Vali'mizin ve mülki idare amirlerimizin verdiği destekle İnşallah bugün üretimde 25 milyon yavru balık ile Türkiye'nin en çok yavru balık üreten ili olacağız. GAP Bölgesi'nde bulunan 9 ilimizdeki baraj ve göletlerin hepsine yavru balıkları bırakarak hem balıkların çoğalmasını sağlayacağız hem de balıkçılık ile geçinen vatandaşlarımızın rızıklarını daha çabuk ve daha kolay kazanmalarını sağlamış olacağız. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Şanlıurfa'da göreve başladığımdan bugüne yaklaşık 11 ay oldu. Her ay bir toplantımızı hafta sonu bir ilçemizde yapıyoruz. İlçe müdürlerimizi ve ekibimizi orada topluyoruz. Toplantı yapılan ilçedeki bitkisel ve hayvansal üretim ile balıkçılıkla ilgili bütün problemleri yerinde görmüş oluyoruz. Aynı zamanda binaların fiziki durumu ile personel durumunu gözlemlemiş oluyoruz. Bu da arkadaşlarımıza güç ve güven veriyor. İnşallah Şanlıurfa için daha güzel işler yapmaya devam edeceğiz."

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat