GAP Turizm Seyahat Acentesi Sahibi ve TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Canbek, Gazetemizi ziyaret ederek, Şanlıurfa için turizm açısından 2023 yılını ve 2024 yılı için beklentilerini değerlendirdi.

Şanlıurfa'nın turizm ve kültür değerlerinin tanıtılması konusunda GAP Şehir Dergisi ve GAPGündemi Gazetesi'nin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğine dikkat çeken Canbek, "Bu konudaki yapılan çalışmaları takdir ediyorum. GAPGündemi ve GAP Şehir Dergisi, Şanlıurfa'nın tanıtımı konusunda takdire değer haber ve röportajlarla bu şehrin değerlerine sahip çıkıyor. Örnek bir yayıncılık sorumluluğunu yerine getiriyor."  dedi.

"2023 yılında maalesef Şanlıurfa, hak ettiği turizm pastasından payını alamadı"

Şanlıurfa için turizm açısında 2023 yılını değerlendiren Canbek, "Turizm açısından Şanlıurfa birçok destinasyona sahip olan bir şehrimiz. 2023 yılında deprem ve ardından yaşanan sel felaketinden sonra maalesef turizmde hak ettiğimiz payı alamadık. Tam sezon başladı derken 6 Şubat tarihinde yaşanan deprem ve ardından yaşanan sel felaketinden sonra birçok tur programlarımız iptal oldu. 2023 yılında maalesef Şanlıurfa, hak ettiği turizm pastasından payını alamadı." ifadelerini kullandı.

"Her şekilde 2024'te hazırız"

Şanlıurfa için turizm açısında 2024 yılından beklentilerine değinen Canbek, "2024 yılının Şanlıurfa için Türkiye için ve bölgemiz için verimli geçmesini umut ediyorum. Ocak ayındayız, sezonumuz Mart 15 tarihinde başlayacak. Önümüzde İstanbul'da düzenlenecek olan EMITT fuarımız var. Bu fuarda şehrimizi en güzel şekilde tanıtacağız. Bütün yerli ve yabancı turistleri, bu fuarda Şanlıurfa'ya davet edeceğiz. Kentin turizmcileri olarak hepimiz hazırız. Tüm destinasyonlarla birlikte gerek konukevleri gerek seyahat acentelerinin hazırlıklarıyla gerekse de 5 yıldızlı ve daha az seğmendeki otellerimizle her şekilde 2024'te hazırız. Umarım güzel bir sezon geçiririz." diye konuştu.

"Uçak seferleri artırılmalı"

Şanlıurfa'daki uçak seferlerinin yetersiz olduğuna dikkat çeken Canbek, "Şanlıurfa'daki uçak seferlerinin eksikliği konusunu sürekli gündeme getiriyoruz. 2023 yılında Şanlıurfa-İzmir uçak seferlerimiz vardı. İzmir seferleri iptal edildi. Özellikle yetkililerden de ilgili kurumlardan beklentimiz; uçak sefer sayılarını artırmalarını ve farklı destinasyonların İzmir ve Antalya uçak seferlerinin en azından ilave edilmesidir. Bu sezonda Şanlıurfa'ya turist çekebilmemiz için altyapı olarak uçak seferlerinin mutlaka arttırılması gerekiyor. İstanbul ve Ankara seferlerimiz var ama sayı yaz. Yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerimizin günü tam anlamıyla şehrimizde yaşayabilmeleri için uçak sefer saatlerinin mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Karahantepe ve Göbeklitepe'nin tanıtımında elimizden gelen bütün çalışmaları yapacağız"

TÜRSAB'ın Şanlıurfa'ya yönelik çalışmalarına vurgu yapan Canbek, " TÜRSAB olarak her zaman Şanlıurfa'yı ve bölgeyi önemsediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Şanlıurfa bölgenin hatta Türkiye'nin turizm destinasyonu çok zengin olan bir şehridir. Hem inanç turizmi hem de kültür turu açısınan çok önemli bir şehir. TURSAB'ın Şanlıurfa'ya duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Elimizden gelen her çalışmayı yurt içi ve yurt dışı fuarlarında yapıyoruz. Özellikle Karahantepe ve Göbeklitepe'nin tanıtımında mutlaka elimizden gelen bütün çalışmaları yapacağız." dedi.

Kaynak: GAPGündemi