GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan, moderatörlüğünü Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının konukları GAP Gündemi Gazetesi GYY Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli ve Şanlıurfa Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Celal Çiftçi oldu.

Programda 31 Mart seçimleri sonrası Urfa'daki siyasi ve yerel gündem değerlendirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı M.Kasım Gülpınar'ın yaptığı atamaları değerlendiren Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli, "Kasım Gülpınar, Ahmet E. Fakıbaba'nın ekibinden 2 kişiyi atadı. Bu isimler, halkın tanıdığı misyonu ve vizyonu olan Habib Aslan ve Emin İzol'dur.  

Geçmişte bu isimlerin belediyeye ciddi katkıları olmuştur. Atamalar yapılırken sonuçta Urfa'nın içerisinden birilerini seçeceksiniz. Uzaydan insan getirecek durumunuz yok. Kasım Bey'in yaptığı atamalara bakıyoruz, belki içerisinde toplumun çok hoş karşılamayacağı yada bizim iyi karşılamayacağımız birkaç isim olabilir; ama genel itibariyle baktığınız zaman atamalar iyi gidiyor.

İnsanlar daha liyakatli, genç, şehri ve Urfa'yı bilen insanlar. Atamalarla ilgili değerlendirme yaparsak Büyükşehir Belediyesi'nde %15 ile %20 gibi bir değişim olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Topluma doğruları anlatmamız lazım"

30 yıllık gazetecilik serüveninde kimseye taviz vermediğini vurgulayan Canbeyli, "Bugüne kadar Sayın Beyazgül ile şahsi bir çatışmam olmadı. Kendisi bireysel olarak üzerimize gelmeye çalıştı. Belediyede çalışan yakınlarımıza mobing uyguladı. Ben 30 yıllık bir gazeteciyim.

Bugüne kadar duruşumdan, kişiliğimden hiç kimse için taviz vermedim. Bundan sonrada kimseye taviz vermem. Konuşurken elimizi vicdanımıza koyarak konuşmamız lazım. Neticede bizi seyreden insanların çoğu bize güveniyor. Bundan dolayı biz bir yerde toplumun feneriyiz. Bundan dolayı topluma doğruları anlatmamız lazım." şeklinde konuştu.

"Belediye başkanları halka hesap vermek zorundadır"

Belediye başkanlarının halka karşı sorumlulukları olduğunu belirten Canbeyli, "Son günlerde yeni öğrendim. Belediyenin değişik birimlerinden para çıkışları yapılmış; ama bu paranın nereye gittiği belli değil, faturası yok. Sayın Gülpınar'dan şunu özellikle bekliyorum.

Şartlar ne olursa olsun Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıllık borcunu açıklasın. Yarın bu vebal Sayın Gülpınar'a kalır. İkincisi 5 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyesi'ne kaç işçi alınmış. Türkiye'nin her yerinde bu bilgiler açıklanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, düzenlediği basın toplantısıyla borç ve personel durumunu açıkladı. Belediye başkanı kim olursa olsun nerden gelirsen gel halka hesap vermek zorundadır. Belediye başkanları halkla kaçak güreşemez. Yarın halkın önüne yine çıkacaklar. Sayın Beyazgül'ü en çok ekarte eden durum budur. " diye konuştu.

"5 yıl sonunda Kent Konseyi hiçbir icraat yapmadı"

Beyazgül'ün halktan kopuk bir belediyecilik anlayışı yürüttüğünü savunan Canbeyli, "Eski belediye başkanları halkla bir araya gelerek toplantılar yapardı. Vatandaş Büyükşehir Belediye Başkanı ile karşı karşıya gelerek sorunlarını söylerdi. En azından bir temas olurdu. Önemli olan belediye başkanı ile halkın yan yana gelmesi ve şehrin sorunlarını tartışabilmesidir.

Sayın Beyazgül, bunu kaldırdı. Bu yetmedi. Halk ve kamuoyu ile kendi arasına bir perde koydu. Yine kendisine yakın olarak gördüğü yandaşları yanına aldı. Bunlarla yol gitmeye çalıştı. Kent Konseyi, STK'ların içerisinde bulunduğu şehrin önünü açan bir oluşumdur. Kent Konseyi Başkanlığı görevine Adil Saraç hocayı getirdi. Ben Adil Hoca'ya sitemde bulunarak, 'Hocam yaşınız ilerlediği için işlerinizi çocuklarına devretmişsiniz. Bundan sonra bu şehir için koşamazsınız. Bu iş size göre değil.'  dedim.  O da bana 'Seni yanıltacağım' dedi. 5 yıl sonunda Kent Konseyi'nin yaptığı hiçbir icraat yok. Bu şehir için yazık ve günah değil mi?" dedi.

"Gülpınar belediyeciliği billiyor"

Canbeyli, "Sayın Gülpınar belediyeciliği biliyor. Sayın Gülpınar, 4 dönem bu şehirde vekillik yaptı. Daha önce de babası vekildi. Sayın Gülpınar, bütün belediye başkanları ile iç içeydi. Belediye başkanlarının sorunlarına çözüm arayan bir insan. Nihat Çiftçi, zaten bu işleri yapan tecrübeli, genç, çalışkan ve atik biri. Sayın Çiftçi, en çok hibe alan belediye başkanı.  

Kaynak: GAPGündemi /Faruk Deveci