GAPGündemi dijital platformlarında canlı olarak yayımlanan Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Gazeteci Mutlu Güneş ve Gazeteci Mehmet Canbeyli'nin katıldığı "Urfa'dan Bakış" programında yaklaşan 31 Mart seçimleri konuşuldu.

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Urfa mitingini değerlendiren Gazeteci Mehmet Canbeyli, "Urfa kamuoyu kendini Cumhurbaşkanının mitingine odaklanmıştı. 'Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek, herkesi toparlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasıyla AK Parti'yi kurtaracak ve büyükşehirle birlikte 13 ilçeyi kazandıracak' kanısı vardı. Yine herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği müjdeleri konuşuyordu. Cumhurbaşkanının mitinginde tarihte hiç görmediğim kadar çocuk alanda toplanmıştı. Bugüne kadar Cumhurbaşkanının Urfa'da katıldığı tüm mitinglere gittim. Hiçbir mitingde bu kadar çocuk görmemiştim." dedi.

"Belediye çalışanları zorunlu olarak mitinge getirildi"

Belediye çalışanlarının mitinge zorunlu olarak getirildiğini savunan Canbeyli, "Büyükşehir ve merkez ilçeler hepsi AK Parti'de. Belediye başkanları zorunlu olarak kendi personellerini mitinge getirdi. Personellere mesaj atarak 'Mitinge geleceksin' talimatı verdiler. Bu da yetmiyor onları takibe alıyorlar. Gelen personeller kendi müdürlerine göründükten sonra daha miting başlamadan alandan ayrıldılar. Şanlıurfa Büyükşehir'de 10 bine yakın kişi çalışıyor. Eyyübiye'de 1.500-2.000 kişi, Haliliye'de 2500-3000 kişi, Karaköprü'de 1000'den fazla kişi çalışıyor. Belediye personellerinin yarısının fire verdiğini düşünürseniz 10.000 kişi zorunlu olarak mitinge gelmiştir." ifadelerini kullandı.

"Mitinge katılmak zorunlu değil, gönül işidir"

Canbeyli, "Miting alanında en çok Siverekliler vardı. En çok alkışı AK Parti Siverek Belediye Başkan Adayı Ali Murat Bucak aldı. Daha önce yapılan AK Parti mitinglerinde en çok alkışı Kasım Gülpınar alırdı. Ali Murat Bucak tezahüratı yapıldı; ama daha önce yapılan Gülpınar tezahüratı kadar yapılmadı. Harran, Viranşehir, Birecik, Halfeti'den belediye personelleri gelmişti. Miting gönül işidir. Teşkilat davetini ve çağrısını yapar. Milleti zorunlu olarak mitinge götürürsen bu amacından çıkar.

Mitinge Urfa dışından Diyarbakır, Malatya, Mardin ve Adıyaman'dan gelen insanlar vardı. Miting günü belediye otobüsleri ücretsizdi. Yarın CHP Genel Başkanı Özgür Özel ya da başka bir lider geldiği zaman da belediyenin imkânlarının %50'si onlar için kullanılacak mı? Büyükşehir Belediyesi miting alanında yemek ve yağmurluk dağıttı. Her bir işin usul ve ahlakı vardır. Ben bunu muhalefet olsun diye söylemiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Urfa'da toparladığı bir şey yok." dedi.

"Bendenseniz tarafsınız, benden değilseniz be tarafsınız anlayışı doğru değildir"

Canbeyli, "Gülpınar, Ekinci, Çiftçi için bölen diyorlar. Öyleyse sizin adaylarınıza ne diyorsunuz? Bahçıvan'ı, İbrahim Halil Çelik'i ve Hasan Çay'ı yanınıza çektiniz. AK Parti'ye gelenler için 'Burası demokratik bir platformdur. Herkes siyaset yapar ve bize katılabilir.' diyorlar. AK Parti'den gidenler içinde 'bölen' diyemezsiniz. 'Demokratik bir haktır. 'Biz de barınamadı ya da istediğini bulamadı' diyebilirler.

AK Parti 'Bendenseniz tarafsınız, benden değilseniz be tarafsınız' diyor. Bu anlayış yanlış bir anlayıştır. Aynı alanda yapılan Kasım Gülpınar mitinginde alışveriş merkezinin (Novada) üst kısmı ve platformun arkası doluydu. Kasım Gülpınar'ın yaptığı mitinge neden 50 bin kişi katıldı deniliyor da Sayın Cumhurbaşkanı'nın mitingine neden 70 bin kişi katıldı deniyor. Aynı alan olmasına rağmen bu söylendi." şeklinde konuştu.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş