GAPGündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış"ın bu haftaki konukları, Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci M.Faruk Deveci oldu.

Programda AK Parti İl Başkanı Ali Delioğlu'nun görevden alınması, öncesi ve sonrasında yaşananlar değerlendirildi.

Delioğlu'nun görevden alınmasını değerlendiren Gazeteci Mehmet Canbeyli, "Ali Delioğlu'nu görüşlerimiz farklı olsa da kendisini yakından tanıyanlardan biriyim. Delioğlu, büyükşehir belediye başkan adayı dâhil olmak üzere birçok belediye başkan adayına karşıydı. 'Biz bunlarla kaybederiz. Bunları aday yapmayalım' diyordu. Sayın Delioğlu'nun Genel Merkeze giderek bunu defalarca söylediğini biliyorum.

Bunları söylediğim için Delioğlu'nu savunduğum anlaşılmasın. AK Parti'ye karşı çalışan bir insanım. Bu çalışmayı belki mesleğim icabı aleni yapmamam gerekirken bunu aleni olarak yaptım. Muhalefetin yanında tavır takınarak, Büyükşehir'de Kasım Gülpınar'ı, Karaköprü'de Nihat Çiftçi'ye ve diğer ilçelerde de diğer adaylara elimden geldiği kadar katkı sunmaya çalıştım." dedi.

"Kaybedilen seçimin faturası Delioğlu'na kesildi"

Canbeyli, "Siz teşkilatın başı ve il başkanısınız. Delioğlu, Genel Merkeze yanlış adayları götürmüş olabilir. Genel Merkez belirleyeceği aday ile ilgili teşkilat, halk ve STK'lar arasında yoklama yaptı. Yine defalarca anket çalışması yaptı. Yine de aynı adayda ısrar etti. Kaybedilen seçimin faturası Ali İhsan Delioğlu'na kesildi. Hâlbuki fatura başa milletvekillerine kesilmesi lazım. 'Benim gösterdiğim kişi aday olmazsa istifa ederim' diyen kimlerdir?" ifadelerini kullandı.

"Başarısızlık durumunda en zayıf halka olduğu için fatura il başkanlarına kesilir"

Canbeyli, "Bekir Bozdağ, Urfa'yı ne kadar tanıyor? Bozdağ, gidip Ankara'da oturdu yetmedi herkes ayağına gitti. Yine Emin Önen. Siz bir bakana ulaşabilirsiniz ama Önen'e ulaşamıyorsunuz. İstediği yere müdür ve rektör yardımcısı atıyor. Asıl başarısızlık faturasını bunlara kesin. İktidar Partisi bir fatura kesecekse faturanın herkese kesilmesi lazım. Bütün partiler için söylüyorum. Başarısızlık durumunda en zayıf halka olduğu için fatura il başkanlarına kesilir. Parti başarısına ise sadece il başkanı değil en başta vekiller başarının üzerine atlıyor." diye konuştu.

"İl başkanı olacak ismin Urfa'yı çok iyi bilmesi lazım"

Canbeyli, "AK Parti'de iki il başkanını çok beğenmişimdir. Yusuf Eğilmez ve Osman Nuri Eren. İkisi de objektif başkanlık yapmışlardır. Hangi partiden olursanız olun şucu bucu dememişlerdir. İl başkanı olacak ismin Urfa'yı çok iyi bilmesi lazım. İkincisi Urfa'nın sorunlarını bilmesi lazım. Üçüncüsü hitabetlerinin iyi olması lazım. Dördüncüsü liyakatli olması lazım. Beşincisi düzgün olması lazım. Altıncısı ise kendilerine güvenmeleri lazım" dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat