GAPGündemi dijital platformlarında salı günü canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programında Urfa ve Türkiye gündemi ile ilgili önemli konular tartışıldı.

Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli, son günlerin gündem maddeleri arasında yer alan başıboş sokak köpekleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

"Başıboş hayvanların birinci derece sorumluluğu belediyelerdedir"

Canbeyli, "Resmi olarak hayvanların itlaf edildiğine inanmam ve şahitte olmadım. Bugün eğer sokakta köpekler çoğalmışsa başıboşsa sağlıksız bir ortamda yaşıyorlarsa bunların tek müsebbibi belediyelerdir. 5199 sayılı yasayı incelediğimiz zaman hayvan haklarının çok güzel izah edildiğini ve hayvan haklarının teminat altına alındığını görüyoruz.

Daha önce hayvan severler istediği barınağa giderek bir köpek beğenirdi ve onu sahiplenirdi. Ben kendi çevremde belki 100 örnek biliyorum. Köpek severler çok. Zamanında ben de köpek ve kedi besledim. Netice itibarıyla onların da canı var. Bu başıboş hayvanların birinci derece sorumluluğu belediyelerdedir. Büyükşehir hayvan barınağına baktığınız zaman 'barınak' demek için bin şahit lazım. Daha yeni yeni düzeltilmeye başlandı." dedi.

"Bu hayvanların da bir şekilde rahat ettirilmesi lazım"

Canbeyli, "Kasım Gülpınar'ın gelmesiyle birlikte barınaklarda bazı şartlar iyileştirildi. Şehir merkezinde 4 belediyemiz var. Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçelerinin neden hayvan barınağı yok. Yasaya göre ilçelerde de hayvan barınağı olmak zorunda. Denilebilir ki Urfa'da 6-7 yıldır başıboş sokak köpekleri ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmadı. Bugün de mevcut hayvan barınağı yetmeyebilir. O zaman yeni bir hayvan barınağı daha yapılabilir hatta üçüncüsü de yapılabilir. Bu hayvanların da bir şekilde rahat ettirilmesi lazım." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat