Kamuoyunda geniş yankı uyandıran ifadeleri hatırlatarak sözlerine başlayan Gazeteci Mutlu Güneş, “İktidar Partisinin İl Başkanının Mevsimlik Tarım İşçileriyle ilgili bir açıklaması oldu. İşçilerin o bölgeye turistik gezi maksadıyla gittiklerini ifade etti. Mevsimlik İşçi Problemi, Şanlıurfa'nın makus talihinde yenemediği bir sorun. Türkiye'nin en genç nüfusu ile aynı zamanda en çok işsizi barındıran bir kent Şanlıurfa. Bunun yeni oluşturulacak istihdam alanlarıyla beraber çözülmesi gerekirken, insanlar kendileri için nerede iş imkanı varsa oraya gitmek zorunda kalıyorlar.

Biz Haziran ile beraber mevsimlik işçi olarak 250 binden fazla insan göçü veriyoruz. Dolayısıyla bu açıklamaların, söylemlerin seçime etkisi olacağını düşünen kişilerden biriyim. Yani Siyasi Parti Liderlerinin, Adayların, İl Başkanlarının ilgili kişilerin yapmış olduğu açıklamalar; onlara seçmenlerin oy verirken düşüncelerini değiştirebilir” diyerek söz konusu açıklamaları yorumlaması için sözü Veysel Polat’a bıraktı.

Çözüm, GAP’ın tamamlanmamış sulama bölümlerinin bitirilmesidir

Büyük eleştiri alan söz konusu açıklamaları; AK Parti İl Başkanı Delioğlu’nun şahsi potu olarak nitelendiren Veysel Polat ise “Mevsimlik tarım işçileri Türkiye'ye mal olmuş bir mesele. Bu mesenin çözümü noktasında Tarım Bakanlığı başta olmak üzere Valilikler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, birçok Sivil Toplum Kuruluşları birçok çalışmalar yürüttü. Belirli ölçüde yol alındı ancak sorun çözülmedi. Hala insanlar yollarda can veriyorlar, gittikleri bölgelerde düzgün ve insani şartlarda yaşamıyorlar. Çocuklar eğitimden geri kalmaya devam ediyor. Sözün özü, önemli adımların atılmasına rağmen mevsimlik tarım işçilerinin sıkıntıları çözülmedi.

Çözüm nedir? GAP’ın tamamlanmamış sulama bölümlerinin bitirilmesidir. Yani insanların doğduğu yerde doyurulmasıdır.  Ekonomik ihtiyaçlarının, memleketlerinde suya kavuşmayı bekleyen bereketli topraklarda giderilmesidir. Bu çalışmalar tamamlanana kadar da, yine çalışmak için giden vatandaşların güvenli ulaşımını, insani şartlarda çalışmalarını sağlamak gerek. Bu konuda çaba sarf etmesi gereken ya da şimdiye kadar yapılan çalışmaları bilerek kamuoyuna anlatması gereken bir İl Başkanının; bu şekilde patavatsızca konuşması, AK Parti adına da Urfa adına da bir şanssızlıktır” diyerek Delioğlunun daha sorumlu, daha soğukkanlı bir şekilde soruyu cevaplaması gerektiğini ifade etti.

CANBEYLİ: İNSANLARA TEPEDEN BAKMA SÖYLEMİDİR

Delioğlu’nun sözlerinin, AK Parti’yi kurumsal olarak bağladığına dikkat çeken Mehmet Canbeyli, “Bu söylem aslında bir yerde insanlara tepeden bakma söylemidir. Ben şahsen kurumsal olarak olaya bakarım. Yani Ali İhsan Delioğlu AK Parti'nin İl Başkanı. İktidar partisinin İl Başkanı. O kendi şahsi görüşü olamaz. O kendi şahsi görüşü ne zaman olur biliyor musunuz? O sıfatını indirip İl Başkanı sıfatıyla konuşmadığı zaman. Bakın bunu çıkıp bir televizyon kanalında söylüyor. Canlı yayında söylüyor. Hangi sıfatla söylüyor? AK Parti İl Başkanı sıfatıyla orada.

Ben Malatya'daki mevsimlik işçilerin kayısı toplarken ne halde olduğunu görüyorum. Ordu'da fındığa gideni görüyorum. İzmir'de gidip domates toplayan, üzüm toplayan insanların halini biliyorum. Niğde’ye patates, Antalya’ya muz toplamak için giden vatandaşın nerede yaşadığını biliyorum. Sembolik olarak birkaç yere bir prefabrik yapı yapmakla bütün sorunlar çözülmüyor. Ben Ali Başkandan şunu beklerdim. Eğer biz bugün bu insanları dışarıya muhtaç etmişsek, bu insanları ırgat haline getirmişsek, kardeşim sorumluluk bizde. Ben 22 yıldır iktidardaysam, eğer bu insanlar kendi ilinde istidam edilemiyorsa, Antep'e, Malatya'ya veya Türkiye'nin diğer bölgelerine muhtaç edilmişse, bu sorumluluk benimdir. Vekillerindir. Buradan herkesin nasibini alması lazım” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: GAPGündemi / Abdurrahman D. UĞURLU