GAPGündemi dijital platformlarında salı günü canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli ve Gazeteci M. Faruk Deveci'nin katıldığı "Urfa'dan Bakış" programında Urfa ve Türkiye gündemi ile ilgili önemli konular tartışıldı.

Programda, Filistin'deki son durum ve Yeniden Refah Partisi'nin Urfa'da düzenlediği Gazze mitingi değerlendirildi.

"Katliam her dakika her saat devam ediyor"

Gazze'deki son durum ve YRP'nin Urfa mitingini değerlendiren Veysel Polat, "Gazze'deki katliam son suret devam ediyor. Arabulucuların barış çalışmaları sonuç vermiş değil. Katliam her dakika her saat devam ediyor. İsrail'in vahşetini lanetliyoruz. İsrail'e seyirci kalan ABD ve Avrupa ülkelerini de lanetliyoruz. Gazze ile ilgili de dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor." dedi.

"Mitingin beklenen ilgiyi gördüğü söylenemez"

Polat, "Urfalılar, Fatih Erbakan daha dün buradaydı diyorlar. Fatih Erbakan'ı Urfa'da sık sık görmeye alıştık. Urfa'da sıcak havalar başladı. Günler çok sıcak geçiyor. Dolayısıyla sıcak havanın etkisiyle miting çok sönük geçti diyebiliriz. Bir önceki mitinge benzemiyordu. Hatta mitingde sıcaklıktan dolayı bayılanlar oldu. Mitingin beklenen ilgiyi gördüğü söylenemez. Söz konusu Filistin olunca Urfa'da en azından 100 bin kişinin toplanması gerekirdi. Alanda en fazla 3-5 bin kişi vardı. Daha serin bir havada düzenlenebilirdi. Erbakan'ın Urfa'ya sık sık gelip gitmesi de etkili oldu. Miting sönük geçmesine rağmen Gazze'ye destek anlamında yapılması güzel bir şey. Mitinge saatler önce gelen insanlar, sıcaktan dolayı bayağı rahatsız oldular." ifadelerini kullandı.

"Ülke olarak bir yaptırım gücü varsa o uygulanmalıdır"

Gazeteci Mehmet Canbeyli ise Gazze'deki son durum ve YRP'nin Urfa mitingi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Gazze'deki soykırımı mitinglerle ve eylemlerle götürmek bir çözüm değil. Ülke olarak bir yaptırım gücü varsa o uygulanmalıdır. Yoksa Yeniden Refah Partisi, CHP ya da AK Parti miting yapacak ama bir şey değişmeyecek. Yine şehirdeki sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek bir bildiri yayımlayabilirler.  Bu şekilde bir sesiniz olur. Ulusal ya da uluslararası kamuoyunda şu denilir. 'Urfa'daki sivil toplum örgütleri bir araya geldi ve İsrail'i lanetlediler.' Türkiye'nin her gün her yerinde miting yapılıyor. Mitinglerde 'Kahrolsun İsrail' deniliyor ama İsrail kahrolmuyor." diye konuştu.

"Mitinglerle kendi halkınıza siyaset yapıyorsunuz"

Canbeyli, "İsrail saldırıları başladığı gündem bugüne Türkiye'de mitingler yapılıyor. Elimize ne geçiyor? Çözüm ne? Kahrolsun İsrail deniliyor; ama biz de burada diyoruz? Dünyanın birçok yerinde belki de İsrail'in göbeğinde bizi izliyorlar. İsrail'deki insanlara diyoruz ki hükümetiniz ateşte oynuyor. İnsanları, çocukları ve kadınları katlediyor. Bunu yapmayın, etmeyin. Kışın ortasında insanlar evsiz kaldı. Şimdi yazın ortasındaydı yine aynı şekilde insanlar aynı acılar çekiyorlar. Ülke olarak bu vahşetin önüne geçecek bir politikamız var ise ortaya koyun ve bu katliamı durdurun. Mitinglerle kendi halkınıza siyaset yapıyorsunuz. Sadece kendi halkınıza moral veriyorsunuz." şeklinde konuştu.

"İnsanları meydanlarda toparlayarak 'İsrail kahrolsun' demekle İsrail kahrolmuyor"

Canbeyli, "Fatih Erbakan ile fraksiyon  olarak ayrı kulvarlardayız. Birçok politikasını da beğeniyorum. Fatih Erbakan, belki babasının mirası üzerine oturmuş ve o mirası sindire sindire yiyor. Erbakan'ın düzenlediği mitingi doğru bulmuyorum. Liderler nezdinden Türkiye'deki tüm partileri liderleri toplanabilirler ve İsrail'i kınayabilirler. Yoksa soğuk ve sıcaklarda insanları meydanlarda toparlayarak 'İsrail kahrolsun' demekle İsrail kahrolmuyor." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat