GAPGündemi dijital platformlarında canlı olarak yayımlanan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat'in hazırlayıp sunduğu "Gündem Özel"in konuğu Hayvan sever Yazar Av. Lamih Çelik oldu.

Göbeklitepe ve Balıklıgöl'de çirkin görüntüler oluşturan ve ziyaretçileri tedirgin eden başıboş köpek sorununa dikkat çeken Polat, "Önceki gün GAPGündemi manşetinde, Göbeklitepe'deki başıboş köpek vakasından bahsetmiştik. Bu konuda sosyal medyada bir paylaşım vardı. Paylaşımın altında yüzlerce yorum vardı. O yorumlardan birinde, Köpeklitepe oldu' diyordu.

Yine yakın tarihte Balıklıgöl'de sürüler halinde dolaşan başıboş köpekler vardı. Köpekler artık sürüler halinde dolaşıyor. Başıboş köpekler, hastanelerde, şehir merkezinde, mahallelerde, sokaklarda, camiye giderken, çocuklarımızı okula gönderirken karşımıza çıkıyor. Öyle bir hale geldi ki güvenli bir şekilde akşamleyin kapının önüne çıkamıyoruz. Çocuklarımızı bakkala ya da fırına gönderemiyoruz. Türkiye'de 15 milyon başıboş köpek rakamından bahsediliyor. Önlem alınmazsa 1-2 yıl içerisinde başıboş köpek sayısı 80-100 milyonu bulabilecektir" dedi.

"Topyekûn bir seferberlik gerekiyor"

Başıboş köpeklerle ilgili önlem alınması gerektiğini ifade eden Hayvan sever Yazar Av. Lamih Çelik, "Bu sorunun bu hale gelmesinin en büyük sebeplerinde biri de bir köpeğin yılda 16 yavru dünyaya getirebilmesidir. 2019 kayıtlarına göre 1 milyon, 2023 Aralık ayında ise 2 milyon 800 bin başıboş köpekten bahsedildi. Sadece 1 köpeği kısırlaştırma unutsanız 6 yıl sonunda 67 bin köpeğe ulaşıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in yasa çıkarken yaptığı konuşmada, kısırlaşma olmazsa 10 yıl içerisinde 60 milyon köpeğe ulaşabileceğini söylemiştir. Dolayısıyla topyekûn bir seferberlik gerekiyor. 2 milyon 800 bin nüfusa karşılık belediyelerin barınak kapasitesi ile 100 bindir." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT