GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan,  "Urfa'dan Bakış" programında konuşan Çiftçi, Kasım Gülpınar'ın çarşı ziyareti ve Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit ve 4 meclis üyesinin istifası ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı M.Kasım Gülpınar'ın çarşı ziyaretini değerlendiren Çiftçi, "Kasım Bey'in aşağı çarşıyı ziyaret edeceğini arkadaşlar söyledi. Hem Urfa adına bir katkımız olur hem de ziyareti izleme anlamında Kasım Bey'in ziyaretini takip ettim. Balıklıgöl'den Kuyumcular Çarşısına ancak 3 saatte gidebildik. Vatandaşların, Sayın Gülpınar'dan beklentileri vardı. Bu beklentilerin çoğu iş talebiydi. Urfa halkı sabırlı olmalıdır. Sayın Gülpınar, iş talebi olanlara belediyenin bütçesinden ve imkânlarından söz etti. Sayın Gülpınar, belediyenin görevinin hizmet etmek ve yatırım yapmak olduğunu söyledi.

Özdiker Çarşı esnafının mağduriyeti söz konusu. Kasım Bey, onlara bunun hukuki bir mesele olduğunu, eğer dükkânların yıkılmasından dolayı mağdur olan varsa mahkemeye gitmeleri gerektiğini söyledi. Özdiker Çarşısı'nda dükkânı yıkılan bazı esnaflar, mağduriyet yaşamasın diye belediyede işe alınmış. Zabıta Daire Başkanı da Gülpınar'a eşlik ediyordu. Sayın Gülpınar, Zabıta Daire Başkanına turizm bölgesine yakışmayacak görüntülere izin verilmemesi konusunda talimatlar da bulundu." dedi.

"Urfa Yere Batan Sarnıcı turizme kazandırılmalı"

Çiftçi, "Bir yıl önce Mardin Dara'da Yeraltı Sarnıcı çıkmıştı. Ben de o zaman sosyal medyada paylaşımda bulunarak Urfa'da böyle bir sarnıcın olduğunu yazmıştım. Daha sonra Sayın Beyazgül, beni aradı ve bu sarnıcın yerini kendisine göstermemi istedi. Sarnıcın yerini memnuniyetle kendisine gösterdim. Sayın Beyazgül'e yeri gösterdik; ama hiçbir şey göremedik. Kasım Bey ile ziyaretimizde kendisine bu yere batan sarnıcı gösterdim ve buranın turizme kazandırabileceğini söyledim." dedi.

"Begit'in istifasını ahlaki bulmuyorum"

DEM Partili Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit'in istifasına değinen Çiftçi, " DEM Parti'den Birecik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit ve DEM Partili 4 meclis üyesi, basın açıklaması yaparak partilerinden istifa etti. Belediye başkanının ve meclis üyelerinin AK Parti'ye geçeceği söyleniyor. Belediye başkanının bizzat Cumhurbaşkanı ile görüştüğü iddialar var. Ben bunu ahlaki bulmuyorum. Daha yeni mazbatasını almıştı. Seçileli daha kaç gün olmuştu? Ben de kendisine soruyorum. Ne karşılığında AK Parti'ye geçecek? Neyin vardı da tehdit ettiler?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat