Şanlıurfa İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün üreticilere yönelik destekleri devam ediyor. Türkiye’nin pamuk üretimin en çok gerçekleştiği Şanlıurfa’da İl Müdürlüğü tarafından pamukta ürün düşüklüğüne sebep olan Pembe kurt, Yeşil kurt, ve dikenli kurt  zararlılarına karşı 11 ilçede 20 farklı noktata 400 çiftçinin 100 dekar alanında 60 adet feromon tuzak kuruldu.

Pamuk ekim alanlarına feromon tuzak kurulması kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy çiftçiler ile bira raya gelerek pamukta zararlılara karşı doğal mücadele yöntemlerinin önemine vurgu yaparak pamuk ekim alanlarında incelemelerde bulundu.

Feromon tuzak kurulumu ile ilgili İl Müdürlüğünün sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada; “   Ülkemizde gerçekleştirilecek bitki sağlığı uygulama programları her yıl Bakanlığımızca yayınlanan Bitki Sağlığı Uygulama Programlarında belirlenmektedir.

Whatsapp Image 2024 07 06 At 14.17.59

Kültür bitkilerinde zararlı türlerin popülasyon dinamikleri ve çevre ilişkilerini dikkate alıp, uygun olan mücadele metotları ve tekniklerini uyumlu şekilde kullanarak ekonomik zarar seviyesinin altında tutma amacıyla yürütülen Entegre Mücadele Projeleri kapsamında ilimizde Antepfıstığı, buğday, mercimek, mısır ve pamuk ürünlerinde yürütülmektedir.

Bakanlığımızca Entegre Mücadele Yılı olarak belirlenen 2024 yılında 5 türde toplam 500bin dekar alanda 2 bin çiftçi ile entegre mücadele çalışmaları yürütülmektedir.

Pamuk Entegre mücadelesi kapsamında ilimizin 11 ilçesinde 20 farklı noktada 400 çiftçinin 100bin dekar alanında 60 adet feromon tuzak ile pamukta arız veren Yeşil Kurt (Helicoverpa armigera), Pembe Kurt(Pectinophora gossypiella) ve Dikenli kurt (Earias insulana) takibi yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat