Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada; Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira emekli ikramiyesi verileceği duyurulmuştu.

Emekli ikramiyeleri 11 Kasım tarihinden itibaren ödenmeye başladı.

Emekli ikramiyelerini almak için banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturan bazı emekliler, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kaydı bulunmasından dolayı ikramiyelerini alamadı.

İkramiyesini alamayan Y.U. gazetemize yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle ödeneceğini müjdelediği 5 bin lira emekli ikramiyemi almak için bankaya gittiğinde tarımsal faaliyet yaptığım ileri sürülerek ikramiyem ödenmedi. Halbuki en son 2019 yılında arazi kiralaması yapmıştım ve o günden sonra tarımsal faaliyetim olmadı. Ziraat Odası Başkanlığına gittiğimde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kaydımın devam ettiğini öğrendim. Kaydımı hemen sildirerek durumu SGK'ya haber verdim. 2019 yılından beri tarımsal faaliyet yapmamama rağmen tarımsal faaliyet yapılıyor gösterilmemden dolayı mağdur oldum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum." dedi.