Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Genel Sekreteri Müslüm Çoban, Esemkulu kırsal Mahallesi'nde yapılan doğalgaz ve petrol aramaları ile ilgili açıklama yaptı.

Çoban, Esemkulu kırsal Mahallesi'nde muhtara, mahalle sakinlerine haber verilmeden Türkiye Petrolleri Anonim Şirketine bağlı firmanın fıstık bahçeleri ve tarlalara giden yolu dozerle açtığını,  ağaçlara ve bahçe ihata duvarına zarar verdiğini savundu

Doğalgaz ve petrol araması için sondaj yapılacak alanın yaklaşık 150 ile 200 yıl önce Esemkulu'nun ilk yerleşim yeri olduğunu belirten Çoban,  "Burada 1800 ile 2000 yıllık Roma İmparatorluğu dönemine ait kaya mezarları, ibadet yerleri bulunmaktadır. Köylülerin 'Kefri Sinik' dediği siyah karataş (bazalt taş) ilginç güzel bir oyukta bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ilk ekilmiş olan yaklaşık 750 yıllık Antep Fıstığı ağaçları, coğrafi işaret tescili yapılmış olan Urfa Keten Köyneği fıstık ağaçları ve bahçeleri bulunmaktadır." dedi.

Yapılan çalışmalardan Esemkulu Mahalle Muhtarı Mehmet Öncel’in haberinin olmadığını belirten Çoban, "Köylülerin ve tapulu arazi sahiplerinin bilgisi dışında yapılan bu çalışmalar hem sit alanı niteliği taşıyan Urfa Keten Köyneği fıstığı, Antep Fıstığı ağaçları, incir ve zeytin ağaçları büyük zarar görecektir. Esemkulu içinde ayrıca tarihi bir Höyük de bulunmaktadır. Petrol ve doğalgaz araması yapılacaksa bile tarihe ve tarım alanlarına zarar vermeden yapılması gerekir." ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Nazif Çoban ve Resul Çoban da yaptıkları açıklamada, "Muhtar ne köylülerin haberi olmadan, bize haber verilmeden tapulu bahçelerinize yapılan bu olayı kabul etmiyoruz." dediler.

Kaynak: GAPGündemi /Nebihe Uçan