GAPGündemi sosyal medya platformlarında canlı olarak yayımlanan Muharrem Çelik'in hazırlayıp sunduğu "Şanlıurfa'da Kültür ve Sanat" programının bu haftaki canlı yayın konuğu hayatını eğitime adayan Uluhan İlkokulu Müdürü Mehmet Güli Demir oldu.

Demir, programda en büyük sevdası olan öğretmenlik mesleği ile ilgili soruları yanıtladı.

"Öğretmen olma ideali ve hayali ile büyüdüm"

En büyük hayalinin öğretmen olmak olduğunu ifade eden Demir, "Annem beni okula gönderdiği zaman bana 'Sen öğretmen olacaksın' dedi. Öğretmen olma ideali ve hayali ile büyüdüm. Çok şükür bu hayalimi gerçekleştirdim. Özellikle annemin hayalini gerçekleştirmiş oldum. Küçükken yapmadığım bir iş kalmadı. Hayatın zor olduğunu bildiğim için çocuklarıma ve öğrencilerime zor günlerin onları güçlendireceği yönünde telkinler de bulundum. Gazi Okulunda ücretli öğretmen olarak göreve başladım. Sonra özel okula geçtim. Daha sonra Büyük Otluca İlkokulunda göreve başladım. Bu okulda yaklaşık 3 yıl görev yaptım. Bu şekilde öğretmenlik hayatım devam etti." ifadelerini kullandı.

"Amacım daha fazla okula ulaşabilmek"

İdarecilik ve öğretmenlik görevlerinde birçok köklü değişiklik yaptığına değinen Demir, "İlk görev yerim olan Büyük Otluca İlkokulu'nda birçok faaliyetlerde bulundum. Birçok köklü değişiklikler yaptım. Bölgede kız çocuklarının okula kazandırılması konusunda çalışmalar yürüttüm. Hiç unutmam ilkokulu ikinci sınıfta okuyan bir kız öğrencim 24 saat içerisinde İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezberledi. Bu çok zor bir şeydir. Öğrencilerimin yüreklerine dokundum. Çevreden, okul inşaatına kadar eğitimden, öğretime kadar birçok köklü değişikler yaptım. Bundan dolayı herkes bana 'Efsane Müdür' diye hitap ediyordu. Ben de sosyal medyadaki paylaşımlarda bu hashtagı kullandım. Amacım daha fazla okula ulaşabilmek, daha fazla insanın yüreğine dokunabilmek ve daha fazla bölgeye hitap edebilmektir." şeklinde konuştu.

"Nitelikli müdürleri kendime örnek aldım"

Demir, "Eğitim psikolojisinde gelişim hem genetik hem çevreseldir. Bir insanın en başta fıtratında olacak, kendisi isteyecek ve liderlik vasfına sahip olacak. İkincisi; etrafındaki liderleri takip edecek. Liderlerle ilgili birçok kitap okudum, birçok insanı takip ettim. Birçok makale ve deneme okudum. En fazla örnek aldığım kişiler ise nitelikli müdürler oldu. Gittiği yerlere mührünü vuran müdürler vardır, onların dizinin dibinden ayrılmadım. Bilgi anlamında onlardan ne koparmışsam benim için kardı. Şu an bile bir yazı yazarken 4-5 müdüre sorarım. Bu çok güzel bir şeydir. Eğitimde Tutor destekli öğretim var. Öğrencinin arkadaşına yardım etmesi. Bu çok önemlidir. Bir konuda 'ben iyi bilirim demek çok yanlış. Bunu yaparsak geriye gideriz." dedi.

Mehmet Güli Demir kimdir?

1991 yılında Şanlıurfa'da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa'da tamamladı.

Harran Üniversitesi sınıf öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünde yüksek lisans yaptı.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat