GAPGündemi'nin 3 Temmuz 2024 tarihinde yayımlanan sayısında "12 bin mevsimlik işçi öğrenci unutuldu mu?" diye manşetten haber yapmıştık.

Şanlıurfa'da Mart ayı ile birlikte aileleri ile birlikte Batı illerine çalışmaya giden yaklaşık 4 bin 500 öğrenci devamsızlıktan sınıfta kalmıştı. Yaklaşık 7 bin 500 öğrencinin ise okul idaresi tarafından devamsızlıkları girilmemişti. Devamsızlıktan kalan öğrenciler arasında üniversite sınavına giren okul birincisi öğrenciler vardı.

Konuyla ilgili Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun ile konuştuk.

Mevsimlik tarım  işçileri sorununun bölgenin kanayan yarası olduğunu ifade eden Coşkun, "Mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocukları bizim gerçeğimizdir. Bunu görmemiz gerekir. Özellikle nisan ayında çocuklar, aileleri ile birlikte Urfa'dan çıkarak, Batı illerine çalışmaya gidiyorlar. Kasım ayının ortalarına kadar buralarda çalışıyorlar. Çocuklarımız en az 4 ay boyunca eğitim öğretimden uzak kalıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığının ilk kez yürürlüğe geçirdiği devamsız öğrencilerin sınıf tekrarı yapması çalışmasından dolayı Urfa'da kesin olmayan rakamlara göre yaklaşık 4.500 öğrenci mağdur oldu ve sınıf tekrarı yapacak." dedi.

"Devamsızlıktan öğrencilerin bir suçu yoktur"

Coşkun, "Aileler, Batı illerine çalışmak için gittikleri zaman mecburen çocuklarını da yanlarında götürüyorlar. Bu durum bizim Urfa'nın bir gerçeğidir ve inkâr edilemez. Aileleri ile birlikte çalışmaya giden çocuklar devamsızlıktan kaldıkları için sınıf tekrarı yapacaklar.

Çocuklarımızın bu konuda herhangi bir suçu ve sorumluluğu bulunmadığı için çocuklarımızın mağdur edilmemesi gerekir. Bizim bu konuda beklentimiz bu durumda mağdur olan çocukların bir üst sınıfa geçirilmeleridir." diye konuştu.

"Çocuklarımız kesinlikle mağdur edilmemeli"

Coşkun, "Urfa'nın çok sayıda okul ihtiyacı var. Sınıflarımız kalabalık. Öğrenci sayımız fazla. Sınıflar öğrencilere yetmiyor. Dolayısıyla sınıf tekrar olduğu zaman sınıf sayısı ihtiyacı daha çok artacaktır. Bundan dolayı daha farklı sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bu sebeple istediğimiz devamsızlıktan kalan öğrencilerin bir üst sınıfa geçirilmeleridir. Bu çocuklarımız kesinlikle mağdur edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

"Bazı okul birincileri devamsızlıktan dolayı sınıfta kaldı"

Coşkun, "Devamsızlıktan kalan öğrenciler için dönem sonunda bir af çıkar ve öğrenciler bir üst sınıfa geçirilirdi. Bu senede böyle olmasını bekledik ama maalesef Sayın Bakan'ımızın tutumundan dolayı sorun yaşandı. Bazı okul birincileri devamsızlıktan dolayı sınıfta kaldı. Hâlbuki okul birincileri girdikleri sınavlara okul birincisi olmaları sebebiyle avantajlı giriyordu. Bu senede sınava girdiler ve yüksek puanlar aldılar ama sınıfta kaldıkları için mağdur oldular. Zaten bu öğrenciler eğitim ile ilgili üzerlerine düşeni yapmışlar. Dolayısıyla da burada da bir mağduriyet vardır. Bugüne kadar devamsızlıktan sınıfta kalma ile ilgili bir sorun yoktu. Öğrenciler bundan dolayı rahat davranıyordu." dedi.

"Sayın Bakan'ımızdan bu sorunu çözmesini bekliyoruz"

Coşkun, "Bu konu ile ilgili çalışmalar olduğuna inanıyorum. Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürü'müzün yakinen biliyoruz. Gerçekten eğitime önem veriyorlar. Sayın Valimizin, okul ziyaretleri, öğretmenler odasında öğretmenlerle sohbet etmesi, öğretmelere çok pozitif yaklaşması Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) ile ilgili ayda bir ilçelerde toplantı yapması bunlar eğitim adına güzel şeyler. Urfa'mız eğitim bakımından alt yapı sorunu ve sıkıntıları olan, bir türlü başarıyı yakalayamayan bir ilimizdir. İnşallah bu sıkıntıları aşarak istediğimiz hedeflere ulaşırız. Devamsızlık konusunun Milli Eğitim Bakanlığından kaynaklandığını düşünüyorum. Sayın Bakan'ımızdan bu sorunu çözmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat