GAPGündemi dijital  platformlarında her salı akşamı canlı olarak yayımlanan Urfa'dan Bakış programında Urfa'da yaşanan enerji kesintileri masaya yatırıldı.

DEDAŞ'ın bugüne kadar Urfa için bir şey yapmadığını savunan Gazeteci Faruk Deveci, "DEDAŞ, kullandığımız elektrik faturalarından para kazanıyor. Bu kazancın en az %20'sini alt yapı olarak bu şehre harcaması lazım.  Bugüne kadar Urfa için hiçbir şey yapmadı. Yeni Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş Şanlıurfa İl Müdürü Naci Obut'u anlattılar bana. Siirt'ten gelmiş. Bu kişi gerçekten Siirt ve Batman'ı düzeltmiş. Obut, 'Genel Müdürlükten talepte bulundum. Urfa'da düzeltirim ama gücüm yetmiyor.' demiş. Bana bunları DEDAŞ'ın içerisinden biri söyledi." dedi.

"Şehrin yeni enerji merkezleri ile beslenmesi lazım"

DEDAŞ'ın düzelebilmesi için atılacak adımları madde madde açıklayan Deveci, "DEDAŞ personellerinin maaşları çok düşük. Bu sebepten dolayı personel çalışmıyor. Arıza için köylere giden bazı personel rüşvet istiyor iddiaları var. Çoğu personel de işi bilmiyor. İşi bilenler de maaşın düşük olmasından dolayı başka sektörlere kaçıyor.

Arızalarda kullanılan malzemeler kaliteli değil. Kalitesiz malzeme kullanıldığından dolayı arızalar tekrarlanıyor. Malzemenin TSE'li olması Urfa şartları için yeterli değildir. Şehir merkezini beslemek için 3 sene önce Karaköprü Maşuk'a ilave trafo merkezi yapıldı. Fakat Maşuk'ta enerji kesintisi halen devam ediyor. Şehrin yeni enerji merkezleri ile beslenmesi lazım. Kronik elektrik kesintisi olan yere trafo direği kuralım mantığı yanlıştır. Elinizde proje olacak ki sağlam adımlarla ilerlensin.

Şehir merkezinde kaçak elektrik kullanımı azdır. Kesintilerin nedeni kaça elektrik kullanımı değildir. Kullanılan malzeme yanlış projelendirme elektrik kesintilerine neden oluyor. Şirket fatura tahsilatında gösterdiği özeni elektrik kesintilerinde de göstermelidir. Şirket kazandığı parayı alt yapıya harcamadı." dedi.

"Kaçak elektrik kullanımı en aza indi"

Gazeteci Mehmet Canbeyli ise, "DEDAŞ, daha önce sulama alanlarındaki kaçak elektrik kullanımdan çokça bahsederdi. Bizim çiftçilerimiz gerçekten çok duyarlı insanlardır. Elektrik kullanan çiftçilerin hemen hemen hepsi kart sistemine geçti.Kaçak tespiti uydudan yapılıyor. Kaçak elektrik kullanımının en çok olduğu sulama alanlarında bile kaçak elektrik kullanım oranı en aza indirilmiş. Bundan dolayı elektrik kesintilerinin sebebi kaçak elektrik kullanımı olamaz.

"Bir günde 24 kez elektrik kesintisi yaşanır mı?"

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, "Konu öyle bir noktaya geldi ki bıçak kemiğe dayandı, hatta kemiği bile geçti. DEDAŞ'ın yaptığı halkı isyana teşvik etmektir. Vatandaşlar bu noktaya gelmiş. Son bir haftadır herkes elektrik kesiklerden şikâyetçi. Kurban bayramında millet kurbanını kesti dolaba koydu ama elektrik kesintilerinden dolayı etleri bozuldu. Bir günde 24 kez elektrik kesintisi yaşanır mı? Evlerde elektronik cihaz kalmadı." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat