GAPGündemi dijital platformlarında canlı olarak yayımlanan Gazeteci Yazar Nusret Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğu "İstersen Konuşalım" programının bu haftaki konuğu Ekmekçi Baba İyilik Merkezi Kurucu Başkanı Bedir Babasultan (Ekmekçi Baba) oldu.

Kendisine neden "Ekmekçi Baba" denildiği ile ilgili bilgi veren Babasultan, "Daha önce 'Somuncu Baba'yı duymuştuk. Dedik ki neden Urfa'da da 'Ekmekçi Baba' olmasın. 7 yaşından itibaren Allah rızasını aradım. Allah rızasını ekmek dağıtmakta buldum. Daha önceleri hacamat yapıyordum. Bir arkadaş yanıma geldi, ekmek fırını vardı. Ona dedim ki 'Ben akşam gelip kalan ekmekleri toplasam, götürüp gecekondularda ihtiyaç sahiplerine dağıtsam olur mu?' dedim. Bana 'Olur' dedi. Bir motosikletim vardı. O akşam 'Ya Allah, Bismillah' diyerek ekmek dağıtmaya başladım. Bunu duyan başka fırınlarda kalan ekmekleri dağıtmamız için bize verdi. Ekmek aldığımız fırınlar çoğalınca daha çok ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya başladık. Genellikle gecekonduların olduğu alanlarda çalışmalar yürüttük. En başta kendim ekmekleri dağıtıyordum. Sağlık sorunlarımdan dolayı ekmek dağıtım işini abi ve ablalardan oluşan gönüllülere bıraktım." dedi.

"Hayırseverler kendileri yanımıza geliyor"

Çalışma prensiplerine değinen Babasultan, "Biz gidip kimseden bir şey istemiyoruz. Yanımıza nasibi olan geliyor yine nasibi olan da bizden alıyor. Bir fabrikatör ya da iş adamının yanına giderek 'Bizim bu kadar fakirimiz ve ihtiyaç sahibimiz var' diye söylemiyoruz. Bu işler hepsi güven üzerinedir. Yaptığımız tehlikeli bir görevdir. Hayırseverler kendileri yanımıza geliyor. Zekâtını veren, erzak ve elbise gönderen oluyor. Her ay yetimleri giydirme programları ile onları sevindiriyoruz. Bu şekilde yavaş yavaş büyüdük. Yaklaşık 10 yıldır devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Ramazan ayında 'Ramazan Amca' olarak faaliyet gösteriyorum"

Ramazan ayında "Ramazan Amca" profili yaptığı çalışmalara değinen Babasultan, "Eyyübiye Belediyesi'nden gelen teklif ile 'Ramazan Amca' figürü olmayı kabul ettim. Eyyübiye Belediyesi ile birlikte Ramazan Amca olarak çalışmaya başladım. Ramazan ayında derviş elbisesi giyerek ihtiyaç sahibi aileleri geziyoruz. Ramazan ayından sonra da 'Ekmekçi Baba' olarak aynı faaliyetlerimize devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat