Umut Kervanı İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, GAPGündemi Gazetemizi ziyaret ederek Gazetemizden İshak Polat ve Seyfullah Polat'a yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Elibüyük ziyaretin ardından gazetemize açıklamada bulundu.

Yurt içinde ve yurt dışında yapmış oldukları yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Elibüyük "2013 yılında vakıflaştık. Daha önce dernek çatısında faaliyet gösteriyorduk. Kurulduğumuz günden bugüne gerek yurt içi ve gerekse de yurt dışında insani yardım faaliyetleri yürütüyoruz. Yine ülkemizde olağanüstü deprem ve afat gibi durumlarda AFAD koordinasyonunda çalışmalarda bulunuyoruz. 30'a yakın ülkede Türkiye'de ise 30 merkez ve 80 ilçede de temsilcilik olmak üzere insani yardım faaliyetlerimiz devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar şartlara göre bölgesel olarak değişebiliyor. Öncelik durumuna göre yapmamız gereken işleri daha iyi ve ivedilikle yapmaya çalışıyoruz. En başta gıda yardımı çalışmamız geliyor. Kurban organizasyonları düzenliyoruz. Su kuyusu faaliyetlerimiz var. Eğitim ile ilgili çalışmalarımız var. Son birkaç yıldır da proje odaklı çalışmalara yöneldik." dedi.

"Vakıf geleneğini yaşatalım"

Hayırseverlere çağrıda bulunan Elibüyük, "Vakıf geleneğinin yaşatılması lazım. Vakıflar, mevcut sistemin neden olduğu enkazı ortadan kaldırmak amacıyla ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Bu kurumlara sadece bağış yaparak değil; bizzat yönetimin içerisinde yer alarak ve projelerin bir parçası olarak destek olmak gerekir. " dedi.

"100 çiftimizi evlendireceğiz"

Evlenecek gençlerle ilgili başlattıkları projeye değinen Elibüyük, "Aile kurumunu önemsiyoruz. Malumunuz olduğu üzere ülkemizde bir darboğaz ve ekonomik kriz var. Uzun süredir bu sorunun çözümü noktasında ne yapabiliriz diye düşünürken, gençleri evliliğe teşvik etmek, evlilikleri kolaylaştırmak ve onlara destek olma adına bir çalışma başlattık. 2024 yılında başlattığımız projeyi Gazze katliamından dolayı ertelemek zorunda kaldık. Şu anda yeni evlenecek gençlere destek amacıyla bir yol haritası ortaya koyduk. Türkiye'de 2024 yılında 100 çiftimizi evlendirmeyi planlıyoruz. Bu konu ile ilgili bir proje oluşturduk. İş adamlarımızı da projenin bir parçası haline getirdik." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat