Şanlıurfa Vakfı Şubesinde gerçekleşen etkinlikte Şanlıurfa Turizmi ve Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Otelinin turizm sektöründeki yeri ve önemi hakkında bilgi aktaran Dr. Onur Eraslan,  ​ Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır illeri ile komşu olan Şanlıurfa’nın tarihi ve turizmi ile bölgede önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.

​Atatürk Barajı gölalanı altında kalan Nevali Çoli ve Şanlıurfa’nın Göbeklitepe bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda, 11.500 yıl öncesine ait taş kabartmaların ve heykellerin dünyanın en eski sanat eserleri olduğuna işaret eden Dr. Eraslan, 13.500 yıllık tarihi süreç içerisinde Şanlıurfa’nın birçok medeniyetlerin beşiği olduğunu ve bunun bir sonucu olarak köklü bir kültür yapısı kazandığını söyledi.

Bu kültürün ve medeniyetlerin turistlerin ilgisini her geçen gün biraz daha çektiğine dikkat çeken Dr. Eraslan konuşmasında, “Şanlıurfa, Türkiye’nin Güneydoğusunda yer alan tarihsel ve kültürel yönden çeşitliliğe ve zenginliğe sahip bir şehirdir. Şehrin sosyo-kültürel yapısı, tarih, dil, gelenekler, yemekler ve din gibi çeşitli unsurlardan etkilenmiştir” dedi.

Şanlıurfa’nın tarih öncesi dönemlerden beri yerleşimlere ev sahipliği yapmış bir bölge olduğuna dikkat çeken Dr. Eraslan kentin, Mezopotamya'nın ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Göbekli Tepeye ev sahipliği yapmasıyla Dünyada dikkat çektiğini vurguladı.

Dr. Eraslan konuşmasında şöyle dedi

“Göbeklitepe 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Tarihi ve kültürel önemi dünya çapında kabul edilmiştir. Göbekli Tepe’nin keşfi ve çalışmaları, insanlık tarihine ve neolitik dönem hakkındaki bilgilerimize yeni bir perspektif sunmuştur. Şanlıurfa’nın turistik çekiciliğini artıran önemli bir arkeolojik sit alanı olarak ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir”

Şanlıurfa’nın en dikkat çekici özelliklerinden birinin yöresel mutfağı olduğunu belirten Dr. Eraslan Şanlıurfa mutfağının, zengin ve lezzetli yemekleriyle ünlü olduğunu ayrıca tarihi ve manevi öneme sahip birçok mekâna ev sahipliği yaptığı söyledi.  Birecik ilçesinin nesli tükenmekte olan kelaynak kuşlarının doğal yaşam alanı ve koruma altında olduğunu belirten Dr. Eraslan, tarihi kalıntılarıyla dikkat çeken Balıklıgöl ise Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan yer olarak kabul edildiğini ve manevi bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle ve lezzetli mutfağıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunarken Harran Üniversitesi turizm alanında verdiği eğitimle ve gastronomi çalışmaları ile Şanlıurfa’ya turizm alanında önemli katkılar sağladığını belirten Dr. Eraslan, “Şanlıurfa’nın yöresel lezzetleri, farklı tatlar ve aromalar sunarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu çalışmalar Şanlıurfa'yı ziyaret eden turist sayısının artmasına katkı sağlamaktadır. Şanlıurfa’nın gastronomik çeşitliliği ve zengin mutfağı, şehrin turizm potansiyelini artırırken, yerel ekonomiye de katkı sağlamaktadır. Şanlıurfa’nın mutfağı önemli bir kültürel ve ekonomik değere sahip olmasından dolayı yerel halk ile turist etkileşiminde önemli rol oynamaktadır” dedi.

Dr. Eraslan Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Otelinin Şanlıurfa turizmine katkılarını şu şekilde açıkladı. “Harran Üniversitesi tarafından 1993 yılı sonunda harap bir durumda iken satın alınan Tarihi Akçarlar Evi 1994-2001 tarihleri arasında restorasyonu tamamlanarak 12 Ekim 2001 tarihinde “Harran Üniversitesi Kültür Evi” olarak hizmete açılmıştır. Önceleri sosyal tesis ve misafirhane olarak kullanılmıştır. Akçarlar Evi’nin batısına ve doğusuna bitişik olan üç ev daha 2008 yılında satın alınarak bunların da 2012 yılında restorasyonu tamamlanmıştır. Dört tarihi ev, uygun mimari düzenlemelerle birbirine bağlanarak kapasite genişletilmiş, Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Oteli” fonksiyonu verilerek 2012 yılından itibaren hizmete açılmıştır.​ Uygulama otelinde, çoğu Şanlıurfa Kalesi manzaralı 17 yatak odasında 44 kişilik yatak yer almakta; odalarda klima, televizyon, buzdolabı bulunmaktadır. Konaklama hizmeti yanında; Geleneksel Urfa Mutfağına özgü menülerin sunulduğu kahvaltı salonu, 50 kişilik mağara restoran, şark odaları, Kale ve Balıklıgöl manzaralı 8 adet teras-avlu gibi otantik mekânlarda toplantı, kokteyl, ziyafet gibi organizasyonlara hizmet verilmektedir. ​

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi Başkanı M. Emin Karahan yaptığı açıklamada Şanlıurfa’ya akademik düzeyde her konuda katkı sağlamaya çalıştıklarını bu amaçla bu hafta ise turizm konusunu ve Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Otelini Dr. Eraslan dan dinlediklerini söyledi. M. Emin Karahan üniversitenin turizme katkısını da değerli bulduklarını açıkladı.

Kaynak: GAPGündemi / Mutlu GÜNEŞ