GAPGündemi baskı merkezini mesken tutan kırlangıçlar, göçe hazırlanıyor!

Sırrın'da bulunan GAPGündemi matbaasını mesken tutan kırlangıçlar göç telaşında. Her yıl Mart sonu - Nisan başında matbaamızı misafir olan kırlangıç aileleri, Mayıs sonu - Haziran başlarında yeni aile üyeleriyle birlikte göç ediyorlar.

10 Yılı aşkın bir zamandır yavrulamak için GAPGündemi'ne misafir olan kırlangıçlara, yazı ailemizden bebek ve çocuk isimleri veriliyor. Her yıl 2 - 3 kırlangıç ailesini misafir eden matbaamızda, ziyaretçilerin ilk işi etrafı kolaçan etmek. Eski yuvalarını gözden geçiren Kırlangıçlarımız, gagalarında taşıdıkları balçıkla yuvalarını tahkim edip, tamir ediyorlar.

Matbaadaki makina sesi ve telaşlı çalışma ortamına alışkın olan GAPGündemi kırlangıçları, yerleştikleri yuvalarında yeni yavrular için gün boyu hazırlık yapıyor.

Mevsim ve besin durumuna göre yılda 3-5 yumurta yapıp, yavru çıkarıyorlar. Yumurtadan çıkan yavruları, dışarıda yakaladıkları canlı böcek - sineklerle doyuruyor. Kırlangıç ailesinin ilk günden başlayan yoğun çalışması, yavruların uçuş denemeleriyle mutla sona ulaşıyor. Matbaa içerisindeki ilk uçuş denemeleri aynı zamanda veda vaktinin geldiğini de haber veriyor..

Uçuş ve ilk avlanma derslerini de alan yeni yavrularla mini bir sürü haline gelen GAPGündemi kırlangıçları, göç için Urfa'daki sürüyü bekliyor. Sürüden aldıkları işaretle de gelecek yıl görüşmek üzere hepbirden veda ediyorlar..

Kaynak: GAPGündemi / İbrahim Halil POLAT