Gazetemizden İshak Polat’ın hazırlayıp sunduğu "Yaşamın İçinden" programının canlı yayın konuğu, Şanlıurfa’da ve birçok ülkede yürüttükleri insani yardım çalışmaları ile hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü olan Şanlıurfa Sivil Toplum İnsani Yardım Platformu’nun Başkanlığını yürüten Osman Gerem oldu.

Gazze’de Siyonistler soykırım yürütüyor. Katledilenlerin çoğu çocuk ve kadın.

7 Ekim 2023 tarihinde Gazze’ye yönelik saldırılarda bugüne kadar 32 bin civarında Müslümanın katledildiğini ve 72 bin civarında Müslümanın da yaralandığını belirten Gerem, “ Siyonist İsrail dünyanın gözünün içine baka baka masum insanlara yönelik soykırıma devam ediyor. Maalesef tüm dünya bu soykırıma karşı sessiz kalıyor,  Geçen yıl Filistin'deki Şeyh Ahmet Yasin'in öğrencisi olan Doktor Abdullah İsmail'i sohbet için Urfa'ya getirmiştik. Sohbette; Siyonistler dünyada bir tek esir alamadıkları Gazze var. Bütün dünyayı esir almışlar, bir tek Gazze'yi esir alamamışlar, alamadılar dedi. Gazze’deki Müslümanlar, tüm soykırıma ve ambargolara karşı direniyor ve teslim olmuyorlar. 7 Ekim'den bu yana 18 bine yakın çocuk katledildi. Katledilenlerin çoğu çocuk ve kadın. Hastaneler, okullar, mescitler bombalandı ve bombalanmaya devam ediyor. Batı ülkeleri bu soykırıma ortak oluyor ve İsrail'e gemilerle, uçaklarla, tırlarla silah gönderiyorlar." dedi.

Gerem, "Hani kâfir, kâfire yardım eder. Kâfir, kâfirin dostudur.  Peki, İslam âlemi ne yapıyor? Silah istemiyoruz. Zaten adamlar diyor ki bir silah ihtiyacımız yok. Adama da ihtiyacımız yok. Ya bize bari hiç olmazsa insani yardım gönderin ya. Onu bile beceremiyoruz. Gazze’de artık açlıktan ölümler başladı ve giden yardımlar yetersiz. Zaten uygulanan bir ambargo var ve günlük 600-700 tıra ihtiyaç varken ancak 150-200 tır yardım gidebiliyor ve buda İsrail izin verirse ancak. Düzenli bir sevkiyat yapılamıyor maalesef. Bazen haftalarca gelir, bırakmıyor. İnsanlar artık açlıkta ölmeye başladılar. İlaç yok, gıda yok. Zaten açık cezaevi sürekli de bombalanıyor. Bakın dün öyle bir acıklı olay ki. ABD uçakla havada sözde insani yardım gönderiyor, paraşütle de yardım. İndirdiği bölgeye İsrail insanlar toplanınca orayı bombaladı ve bombalamaya devam ediyor. " şeklinde konuştu.

Dua, maddi yardım ve İsrail mallarına boykot ile Filistin’e destek vermeye devam edelim

Filistin’e desteklerin yetersiz olduğunu ve Müslümanların tepkisinin yetersiz olduğunu belirten Osman Gerem; “ Biz halkız, yönetici değiliz,  silahımız yok. Bizim yaptırım gücümüz de yok.  Biz ancak ne yapabiliriz? Tepkisel olarak eylem yapabiliriz. Ama maalesef bu tepkiyi de istediğimiz gibi gösteremiyoruz. Neredeyse iki milyarlık İslam âlemi var. Bir batıdaki, Polonya'daki bir milyon insan sokaklara döküldü gâvur olmasına rağmen, Biz hangi ilimizde, hangi ülkemizde bir milyon insan meydanlara dökebildik? Biz Müslümanlar hiç olmazsa dua, maddi yardım ve İsrail mallarına boykot ile Filistin’e destek vermeye devam edelim.” diyerek Müslüman âleminin Filistin’e daha çok destek vermesini istedi.

İdlip’de 4 milyon insan sıkışmış vaziyette ve yardım bekliyor

Suriye iç savaşının 13, yılına girdiğini ve Suriye’de bir milyon insanın katledildiğin ve milyonlarca insanın da muhacir durumuna düştüğünü belirten Osman Gerem, Suriye’nin İdlib kentine yönelik yaptıkları yardımlara da değinerek; “ Suriye rejiminin, Rusya’nın ve diğer güçlerin katliamından kaçan 4 milyon insan İdlib’e sığınmış durumda. 4 Milyon civarında insan orada sıkışmış vaziyette ve çadırlarda yaşıyor. Bütün açlık ve sefalete rağmen hala Suriye rejimi ve Rusya buraya ara ara saldırıda bulunuyor ve sivilleri katlediyor. Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu olarak oraya yardımlarımız devam ediyor. Türkiye’deki diğer STK’larımızın da yardımı devam ediyor ama bu yardımlar çok yetersiz. Rusya’nın uluslararası yardım veto etmesinden dolayı oraya başka ülkelerden yardım da gelmiyor maalesef.” Diyerek İdlib’deki durum hakkında bilgiler verdi.

Yemen’de açlıktan ölümler devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda yardım ulaştırdıkları iç savaşın ve Koalisyon güçlerini saldırılarının devam ettiği Yemen’e ilişkin de açıklamalarda bulunan Osman Gerem; “Bilindiği üzere Yemen’de yıllardır süren bir iç savaş var ve bunun yanı sıra Suudi Arabistan, BAE, Umman gibi devletlerin oluşturduğu Koalisyon güçlerinin saldırılarının pençesinde bir Yemen var. İnsanlar gıda, ilaç, temiz su gibi temel ihtiyaç malzemelerine ulaşamıyorlar ve biz bunu bizzat yerinde gördük. Yapılan yardımlar neredeyse yok gibi. Açlıktan ölümler maalesef devam ediyor ve hastanelerde gerekli tıbbi malzeme, ilaç, teçhizat yok.” diyerek Yemen’e yardımların da engellendiğini ifade etti.

Afrika ülkelerinde yardımlarımız devam ediyor

Her gittikleri Afrika ülkelerinde yoksulluk, yolsuzluk ve sefaletin devam ettiğini belirten Gerem; “ Gerek Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu ve gerek diğer STK’larımız ile Afrika ülkelerine olan yardımlarımız devam ediyor. Orada yardımda bulunduğumuz yetimhaneler, medreseler vesaire var ve mümkün mertebe onlara destek çıkmaya devam ediyor” diyerek su kuyuları açma, kurban kesme gibi yardım faaliyetlerini anlattı.

Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü olmaya devam ediyoruz

Şanlıurfa içerisinde de ihtiyaç sahiplerine yönelik yarım faaliyetlerin devam ettiğini belirten Osman Gerem bu yardımlar hakkında da bilgi vererek; “ Bizler STk olarak hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprüyüz ve köprü olmaya devam edeceğiz. Hayırseverlerimiz yardımda bulunurken emin oldukları için bu emanetlerini bize teslim ediyorlar ve bu bizim için büyük bir sorumluluk. Ramazan ayı ile birlikte hayırseverlerimizin yardımlarında artış var ve biz bunun tüm yıl boyunca istikrarlı bir şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Çünkü ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları yıl boyunca devam ediyor” diyerek tüm hayırseverlere yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat