25 Mayıs tarihinde başlayan ve 2 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali kapsamında, şehre gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler, 11 Bin 500 yıllık geçmişiyle Tarihin Başlangıç Noktası olarak ünlenen Göbeklitepe’ye akın etti. Dünyanın şuana kadar bilinen en eski yapısı olan Göbeklitepe; sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştiren Kültür Yolu Festivali’nin ilk 5 gününde 13 Bin 131 ziyaretçi ağırladı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ören yerini büyük bir beğeniyle gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler, kendilerini 11 Bin 500 yıl öncesine götüren sinevizyon gösterimine hayran kaldı.

 Kültür Yolu Festivalinde hangi iller yer alıyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen 2024 yılı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 16 şehirde düzenlenecek. 25 Mayıs tarihinde stardı Şanlıurfa’dan verilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinde sırasıyla; Şanlıurfa, Bursa, Samsun, Trabzon, Van, Nevşehir, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Antalya ve Adana illeri yer alacak.  

Kaynak: GAPGündemi / Mutlu Güneş