Öğretmenlerinin rehberliğinde Göbeklitepe'ye gelen küçük öğrenciler, köpek sürüsünden korkup kenara saklandılar.. Öğretmenlerinin korumasında Göbeklitepe yoluna giren öğrencilerin peşinine takılan köpeği uzaklaştırmak isteyen öğretmen zor anlar yaşadı. Başka bir köpek topluluğu da diğer ziyaretçileri kuyruk sallayıp parazitlerini dökerek karşıladı.

Ünlü Tarihçi-Yazar, Kültür - Turizm Yapımcısı Dr.Talha Uğurel olay anını gösteren videoyu sosyal medya hesabından Bakanlık ve Urfa valiliğini etiketleyerek paylaştı.

Dr.Uğurel paylaşımın altında;

"1- Göbeklitepe‘nin yanına kadar gelmiş çocuklar, geziye katılmamak için neden oraya buraya kaçışır ?

2-Avrupa Müzelerini, Ören Yerlerini gezenler, hiç böyle bir manzara ile karşılaştılar mı acaba ?" diye sordu.

Paylaşımın altına gelen yüzlerce yorumda; vatandaşlar başı boş köpek terörüne karşı tepkilerini dile getirdi. 

Bir yorumcu; "Göbeklitepe olmuş Köpeklitepe. Bütün yetkilileri alkıslıyoruz, bu rezaleti bize yaşattıkları için.." diyor.

Bir başka yorumcu; "Rahmetli Barış Manço'nun bir şarkısı var ya, "işte hendek işte deve /ya geçersin ya düşersin . İşte yol işte köpek,ya geçersin ya ısırılırsın... artık insanlar gidecekleri yerde köpek popülasyonu/saldırganlığı nedir diye araştırıp ona göre gezi planı yapmak zorunda kalıyor.." diye not düşmüş.

Yıllardır Türkiye'nin önde gelen sorunlarından biri haline gelen bu rezalete artık dur denilmesini istedi.

Göbeklitepe'de görülen "Dana büyüklüğündeki" bu köpek sürüsünün 100 katı, başta Balıklıgöl çevresi olmak üzere bütün Urfa sokak ve mahallelerinde sürü halinde dolaşıyor. Başıboş köpek sürülerinin yol açtığı korku ve paniğin yanısıra; arkalarında bıraktığı pislik ve parazitler toplum sağlığı açısından da çok ciddi hastalıklara yol açıyor.

Mama mafyası ve çarpık kanun düzenlemesi ve yetki karmaşası yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın defalarca çağrısına rağmen, başıboş köpek terörü çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Urfalılar başta Valilik olmak üzere; Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tümünden acil müdahale bekliyor.

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT