Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Valilik, Urfa Bisiklet Topluluğu, Göbeklitepe Bisiklet Grubu, Yeşilay, Yeşilay Spor Kulübü, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen programa; Başkan Mehmet Kasım Gülpınar’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Yasin Akgül, Yeşilay Şube Başkanı Aziz Çiftçi, Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Nesih Çiftçi, Bisiklet İl Temsilcisi ve Göbeklitepe Bisiklet Gurubu Başkanı Muhammed Kaplan ve Urfa Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Mehmet Aslan’da katıldı.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği organizasyon, Abide kavşağından başladı. Başkan Gülpınar, bisiklet kullanarak Şanlıurfa sokaklarını gezdi. Her yaş gurubundan çok sayıda bisiklet tutkununun bir araya geldiği kortejle; Kızılkoyun Nekropol’ü, Balıklıgöl Platosu ve tarihi çarşıların olduğu yol güzergâhında görsel bir şölen oluştu.

GÜLPINAR: VATANDAŞLARIMIZI BİSİKLET KULLANMAYA TEŞVİK EDECEĞİZ

Yeşilay tarafından organize edilen 11. Bisiklet turuna katılan Büyükşehir Belediye Başkanı M.Kasım Gülpınar, Urfalı gençlerle birlikte farkındalık için pedal çevirdi. Sokakları bisiklet kullanarak turlayan Başkan Gülpınar, daha yaşanılabilir bir Şanlıurfa için bisiklet kullanmayı teşvik edecek projeler hazırlayacaklarını söyledi.

Daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir Şanlıurfa için bisiklet yolları oluşturacaklarını ve vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik edecek çalışmalar yapacaklarını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, “Türkiye çapında eş zamanlı yapılan bir organizasyona katıldık.  Bugün Şanlıurfa’da hava bisiklet sürmeye uygundu. Güzel bir havada bu organizasyonun startını vermiş olduk. Bisiklet hakikaten benim çok önemsediğim bir konudur. Gelişen ve modernleşen dünyada insanların hem aktivitelerinin artması açısından hem de iklim krizi açısından değerlendirdiğimizde bisikletin kullanımının yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi gerekiyor. Biz bisikletle ilgili belediye olarak çok farklı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz.

Sadece gençler değil, ileri yaştaki insanlar için de bisiklet kullanmak çok sağlıklı bir spordur.  Ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmamız lazım. Son derece güzel, son derece sağlıklı, sağlık açısından da düşündüğünüzde muazzam bir aktivitedir.  Belki bugüne kadar çok alışkanlık olmamış olabilir, ama biz Şanlıurfa’mızda bisikleti mutlak surette teşvik etmeyi düşünüyoruz.

Onun için ben de bu organizasyona bilhassa katılmak istedim. Bir müddet bu bisikleti buraya kadar sürdük ve bundan dolayı da çok ciddi keyif aldık. İnşallah bundan sonra arkadaşlarla çok daha sık bir araya geleceğiz’’ diye konuştu.

Kaynak: GAPGündemi / Mutlu Güneş