GAP Gündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının bu haftaki konukları Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Mehmet Faruk Deveci oldu.

İşe gitmeden bankamatik memuru gibi maaş alan personellere dikkat çeken Polat "Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız M.Kasım Gülpınar, adaylık sürecinde proje açıklamayacağım diyordu; ama haramzadelere, israfa, vurguna ve talana son vereceğim diyordu. Urfalılar da bu vaadi ve sözüyle onu bu göreve layık gördü. Bankamatik memurlarını ve haramzadeleri memleketin, Urfalıların sırtından indireceğim diyen kendisiydi, Yeniden Refah Partisi'ydi. Bu vaatlerle geldiler. Şu anda Urfalılar bunu bekliyor. Seçimin üzerinden 2 ay geçti.

Millet görüyor, biliyordu yanlış bir yönetim ve kokuşmuşluk vardı. Bir personel çalıştırılacağı yerde 3-5 personel çalıştırılıyor. Hatır gönül için belediyeye alınmış insanlar var. Seçim döneminde rüşvet olarak dağıtılan kadrolar var. Millet bunları görüyor, biliyor ve konuşuyor. Bu şaibeler ortadadır. Bunları ortaya çıkaracak, gereğini yapacak olan Sayın Kasım Gülpınar ve sayın Çiftçi'dir. Ne kadarını yaptılar - yapıyorlar, kamuoyunun gözü üzerlerinde.

Aynı şekilde Eyyübiye Belediyesi'nde bir kişi 5 yıl işe gelmeden maaş alıyor. Şahsın ismi tespit ediliyor; ama işlem yapılmıyor. Niçin diye sorunca bunun gibi 30 kişi daha var, deniyor.. Maaşlarını ödeyemez duruma gelmişsiniz. Yeter artık, işe gelmeyeni - ihtiyaç olmayanı, fazla olanı belediyelerin sırtından indirin. Bunun gereği neyse yapın." dedi.

"İşe gitmediğini tespit ettiğiniz kişileri defedin"

Belediye başkanlarına seslenen Polat, "Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım M.Kasım Gülpınar ve Nihat Çiftçi, ağlamayın, gereğini yapın. İşe gitmediğini tespit ettiğiniz kişileri defedin. Size en büyük desteği biz verelim. Umudumuz ve inancımız devam etsin. Bu memlekette bu yolsuzluklar ortaya çıkarılıyor diye sizleri alkışlayalım. Yanlışlara alışmayalım. Üzeri örtülmesin ve unutulmasın. Daha yeni seçilmiş olabilirsiniz. Seçim döneminde alınmış kadrolar var. Bunları başka şirketlere göndersinler. Belediyenin parasını hak etmeyen, işe gelmeyen insanlara vermesinler. Onlara özel sektörde iş bulsunlar. Adam işe gelmiyor ama 40 bin-50 bin maaş alıyor. Herkes hak ettiği maaşı alsın. Hakkıysa 2-3 kat maaş alsın.  Belediyeler ihtiyaçlarına göre iş görecek insanları işe alsınlar." ifadelerini kullandı.

"Bir yandan tasarruf bir yandan fuara katılım"

Belediyelerin yerel basına bakış açılarını değerlendiren Polat, "Geçen günlerde içme suyu ile ilgili ŞUSKİ'de basın toplantısı vardı. Arkadaşlarımız toplantıya katıldılar. Birgün sonra gazetemize telefon geldi. ŞUSKİ'nin yerel gazetelere aboneliğinin iptal edildiği söylendi. Arkadaşlara sordum ŞUSKİ'nin abonemiz olduğunu söylediler. 5 Yıl önce abone olmuşlar. Aylık abone ücreti 20 lira yıllık ücreti ise 240 TL. Tek kuruş da ödememişler..

ŞUSKİ'nin de şehirde hizmet verdiği onbinlerce abonesi var. Yerel gazeteler hemşehrilerimizin müşterek sesidir. Kestiğiniz milletin sesidir. Kurum hesaplarını yoruma kapatmak, millete kulak tıkamak değil mi? Belediyeyi halka açmak bu mudur?

Büyükşehir Belediyemiz aslan gibi bir müdür getirmiş tasarruf ediyor. Aylık 20 TL'ye BŞB'nin, ŞUSKİ'nin ihtiyacı varsa eyvallah.. 

Büyükşehir belediyesine bağlı BEL-SAN Genel Müdürü, İstanbul'da bir fuara katıldı. Kendi alanıyla ilgili gelişmeleri takip etmek için katılmak da gerekiyor. Yalnız, aylık 20 TL'lik yerel gazete aboneliğini iptal ederek tasarruf ediyoruz derken, İstanbul'daki fuar masrafları ne oluyor?.

Sayın Kasım Gülpınar, büyükşehir belediye başkanımız, 'İsrafa, talana karşıyız' diyor. Fakir fukaranın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz diyor. Bugüne kadar kaç bankamatik personeli tespit edip işine son verdiniz? Seçim rüşveti olarak belediyeye alınan gereksiz kaç personel tespit ettiniz, usulsüz - karşılıksız işler, ödemeler konusunda tespitleriniz ne yönde?  Bu konuda bir açıklama yaparlarsa seviniriz" dedi.

Polat, "Olumlu gelişmelerde var. Hak etmediği halde ek ödenek alanlar ilgili gerekli işlemler yapılmış. Bunlar güzel gelişmeler. Başıboş sokak köpekleriyle ilgili dikkat çekici çalışmalar var. Balıklıgöl başta olmak üzere şehir merkezinde başıboş köpekler oldukça azaldı. Bunlar güzel örnekler ve devam ettirilmelidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: GAPGündemi