GAPGündemi dijital platformlarında salı günü canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programında Urfa ve Türkiye gündemi ile ilgili önemli konular tartışıldı.

Programda Güneş, "Her bayram olduğu gibi bu bayramda da ekmek sorunu gündeme gelmesin. Kent merkezinde Belediyeler, Fırıncılar Odası ile işbirliği yaparak bayramda açık olacak fırınların listesini önceden kamuoyu ile paylaşsın." çağrısında bulundu.

"Bayramlarda ekmek bulamıyoruz"

Güneş, "Her bayram fırınlarla ilgili aynı sorunu yaşıyoruz. Bayramda fırınlarımızın kapalı olması önceden planlanmıyor. Şanlıurfa'da özellikle bayramın 1.  ve 2. günü herkesin karşılaştığı en büyük problem, ekmek fırınlarının kapalı olmasıdır. Somun fırınlarında ise uzun kuyruklar oluşuyor. Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye ve Büyükşehir Belediyesi'nden istirhamımız; Fırıncılar odası Başkanlığı ile görüşerek bu soruna çözüm bulmalarıdır. Biz şimdiden bu sorunu dile getiriyoruz ki bir farkındalık ortaya çıksın.

Lütfen, bu bayram Urfalılara ekmek sorunu yaşatmayın. Bu sorunu oda ile belediyeler birlikte çözebilir. Fırınlara ruhsatı belediyeler veriyor. Odalarda bu kurallara uymak zorundadır. Bu konuda belediyeler ve fırınlar odası ortak bir çalışma ile bu konuya el atsınlar." dedi.

"Lütfen bizi bu bayramda ekmeksiz bırakmayın"

Güneş, "Bazı meslek gruplarının bayramı yoktur. Bayramda ben çalışmayacağım diyen bir polis memuru ya da sağlık görevlisi olabilir mi? Bazı meslekleri yapıyorsanız bunları göze almanız gerekir. Fırıncılar da insan onların da istirahat etme, bayram etme hakları var; ama bunu nöbetleşe yapmak zorundalar. Her istedikleri zaman tatil yapma şansları olmayabilir.

Yetkililer bayramda hangi fırınların açık olacağını listeler halinde kamuoyuna açıklasınlar. Lütfen bizi bu bayramda ekmeksiz bırakmayın." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi /Nebihe Uçan