GAP Gündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının bu haftaki konukları Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Mehmet Faruk Deveci oldu.

Urfa, Türkiye ve dünya gündeminin değerlendiği programın sonunda taziye yemekleri konusuna değinen Gazeteci Mutlu Güneş, taziye yemeklerinin günümüz şartlarında taziye sahiplerini sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

"2 gün süren taziye için 36 bin lira ödeyen var"

Güneş, "Taziye evlerindeki yemek problemi ciddi bir sorun. GAPGündemi Gazete'mizin manşetinde de bu konuya yer vermiştik. Manşetimizde 2 gün süren bir taziye için 36 bin lira ödeyen bir vatandaşın isyanı vardı. Taziye evlerinde ya taziye yemekleri kaldırılsın ya da belediyeler tarafından bir şekilde taziye sahiplerine destek verilsin. Başka illerde bunun örnekleri var. Taziyelerin çay, şeker ve kahve ihtiyacı belediyeler tarafından karşılanıyor. Bizim kültürel ve feodal yapımız birleşince 2 gün süren taziyeler için 36 bin lira ödeyenler var.  Hatta geçen şahit oldum. Sadece öğle yemeğine 33 bin lira yemek parası istediler. Belediyelerimizden buraları bir ticari işletme olarak değil de acısını yaşayan ve dostlarıyla paylaşan insanlarımızın bir barınağı olarak görmeleri gerekir." dedi.

"Taziye evleri kesinlikle belediyelere devredilmeli"

Güneş, "Taziye yemekleri ile ilgili şahsi fikrim yemeklerin kaldırılmasıydı. Bu konu ile ilgili gazeteci arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunduk. Belki yemeklerin kaldırılması yerine taziye yemeklerinin belediyeler tarafından desteklenmesi gerektiğini söylemiştik. Taziye evlerinde görevli personel ile çay kahve ve şeker gibi konularda destek verilmeli. Taziye evlerinin kimlere ne şekilde verildiği de ayrı bir konu. Taziye evi yapılan yerlerden gelir mi bekliyorlar. Taziye evleri kesinlikle belediyelere devredilmeli. Belediyenin personelleri orada olmalı, çay ve şeker hizmeti bir şekilde belediyenin sübvanse etmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat