Haber Detayı
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 13:24 Bu haber 849 kez okundu
 
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor
30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, etkinlikler düzenleniyor.
Yurttan Haberi
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

İstanbul'da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi.

Cumhuriyet Anıtı'na sırasıyla İstanbul Valiliği, 1. Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çelenkleri bırakıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, milletvekilleri ve siyasi partilerin temsilcileri ile diğer ilgililerin katıldığı törende daha sonra, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 
 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, törenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, o gün kurtuluş mücadelesi için savaşan ve zaferi kazanan milletin yeni çağda başka zaferler kazanması gerektiğini ifade etti.

İzmir

İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Meydandaki törenin ardından Köşger, Sivri ve Soyer, İzmir Valiliğinde tebrikleri kabul etti.

Köşger, Sivri ve Soyer, Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden etkinliklerde tören aracına binerek vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından Hava Savunma Yüzbaşı Orçun Oral, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından bando eşliğinde tören geçişi gerçekleştirildi. Askerlerin geçişi sırasında ellerindeki Türk bayraklarıyla törene katılan halk sevgi gösterisinde bulundu.

Manisa

Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajının okunmasıyla devam eden tören, halk oyunları ve mehter takımı gösterisi ile son buldu.

Protokol üyeleri, törenin ardından Fatih Sergi Salonunda yer alan Atatürk Fotoğraf Sergisi'ni gezdi.

Vali Yaşar Karadeniz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, valilik önünde tebrikleri kabul etti.

Aydın

Aydın Valiliği önünde düzenlenen törende, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.

Jandarma Yüzbaşı Ömer Kahraman tarafından günün önemine ilişkin yapılan konuşmanın ardından Vali Aksoy, valilik binasında tebrikleri kabul etti.

Uşak

Uşak 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na Uşak Valisi Funda Kocabıyık ve Belediye Başkanı Mehmet Çakın tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma programının sona ermesiyle Vali Funda Kocabıyık, Uşak Valiliğinde tebrikleri kabul etti.

15 Temmuz Şehitleri Meydanı'nda devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının ardından öğrenciler tarafından günün anlamına ilişkin şiirler okundu.

Denizli

Denizli Valiliği önündeki törende Vali Ali Fuat Atik, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Valilik makamında askeri erkan, daire müdürleri, kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sivil vatandaşların katılımıyla tebrikat gerçekleştirildi.

Valilik önünde devam eden törende Vali Atik, Garnizon Komutanı Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, araç üzerinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda vatandaşların bayramını kutladı.

Törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlamına ilişkin konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu programda tören geçişi gerçekleştirildi.

Konya

Konya Anıt Meydanı'nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Konya Askeri Şehitliği'ni ziyaret ile devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin mesajı okundu.

Hava Pilot Yüzbaşı Ender Kendirli de törende yaptığı konuşmada, Büyük Taarruz'la elde edilen zaferle vatan topraklarının işgalden kurtarılmasının yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlam temellerinin kuruluş sürecinin de başladığını söyledi.

Törende Kıbrıs Meram Anadolu Lisesi öğrencileri Sedanur Yıldız ve Ali Akkaya şiir okudu.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Şehitlik'te, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce organize edilen badminton, bilardo, jimnastik, satranç ve tekvando müsabakalarında dereceye giren sporcular adına temsili madalya takdimi yapıldı.

Aksaray

Aksaray'da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı'na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

Törende konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Türk Milleti'nin binlerce yıllık şanlı tarihinde birbirinden kıymetli sayısız zaferler olduğunu hatırlattı.

Tören, halk oyunları gösterilerinin ardından geçit töreniyle sona erdi.

Karaman

Karaman'da 15 Temmuz Cumhuriyet Parkında gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı'na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

Törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

İsmet Paşa Caddesi'nde devam eden kutlamalarda Vali Mehmet Alpaslan Işık ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmalardan sonra öğrenciler şiir okudu.

Kutlamalara Vali Işık ve Başkan Kalaycı'nın yanı sıra CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ile mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'daki tören, Kocatepe Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Saygı atışının yapıldığı törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okundu.

Van

Van Valiliği önünde Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, tören aracından protokolü ve vatandaşları selamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunduğu törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Etkinlikte, bando takımı ve halk oyunları gösterileri ile şiirler okundu.

Hakkari

Valilik önünde Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunduğu, günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın yapıldığı tören, Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık'ın tebrikleri kabul etmesiyle son buldu.

Bitlis

Bitlis'te de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na, Vali Oktay Çağatay ile Belediye Başkan Vekili Necmi Menteş çelenk sundu, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunduğu törende, Bitlis Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Hüsamettin Boynukara, günün anlam ve öneminin belirten konuşmayı yaptı.

Muş

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmanın yapıldığı tören, Vali İlker Gündüzöz'ün tebrikleri kabul etmesiyle son buldu.

Törenin ardından Garnizon Şehitliği ziyaret edildi, şehitlerin kabirlerine karanfil bırakıldı.

Diyarbakır

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesindeki Anıt Park'ta düzenlenen ilk törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, ve Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Valilik önünde devam eden törende de Vali Münir Karaloğlu ve 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım araçla halkı selamladı. 

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın ve şiirlerin okunmasıyla devam eden törende, halk oyunları ekibi tarafından gösteri yapıldı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bando ekibi tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Tören, birliklerin geçişi ile sona erdi.

Siirt

Siirt'te de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü törenle kutlandı.

Siirt'te kutlamalar kapsamında Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.

Daha sonra Garnizon Komutanlığındaki şehitlik ziyaret edildi. 

Burada Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu tarafından şehitler için dua edildi ve mezarlarına karanfil bırakıldı.

Batman

Batman'da da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı.

Valilik bahçesinde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Vali Hulusi Şahin Valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Tören, Turgut Özal Bulvarı'nda, Vali Şahin ve Garnizon Komutanı Albay İhsan Kaplan'ın halkı selamlaması ile devam etti.

Hava Üsteğmen İlhan Daşdemir'in, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, asker geçit töreni gerçekleştirildi. 

Edirne

Edirne'de Atatürk Anıtı'nda düzenlenen tören, Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu'nun anıta çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Valilikte devam eden törende Vali Canalp tebrikleri kabul etti.

Ardından Talatpaşa Caddesi'nde devam eden törende Vali Canalp, Belediye Başkanı Gürkan ve Tuğgeneral Cihanoğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Binbaşı Caner Aktay, Zafer Bayramı'nı kutlamanın gurur ve heyecanının yaşandığını söyledi.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi. 

Kırklareli

Kırklareli'nde Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Osman Bilgin, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Tahir Savran ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından tören Kırklareli Valiliğinde devam etti.

Kutlamalar kapsamında Vali Bilgin, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Savran, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ile Belediye Başkanı Kesimoğlu tebrikleri kabul etti.

Ardından Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda devam eden törende Bilgin, Savran ile Kesimoğlu, askeri araç ile vatandaşların bayramını kutladı.

Yüzbaşı Turgut Avcı, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlamanın gurur ve mutluluğunun yaşandığını söyledi.

Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi sunuldu, öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Tören askeri birlikler ve araçların, askeri bando eşliğinde tören geçişiyle sona erdi. 

Tekirdağ

Valilik önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Vali Yıldırım, Garnizon Komutanı Yenilmez ve Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak askeri araç ile vatandaşların bayramını kutladı.

Topçu Üsteğmen Serkan Ünal, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, 30 Ağustos'un, Türk milletinin kurtuluş mücadelesi olduğunu söyledi.

Tekirdağ Yelken ve İhtisas Kulübü sporcuları da denizde gösteri sundu.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılar da bayraklarla süsledikleri tekneleri ile denizde tur attı.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Antalya

Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlamada, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu ve resmi geçit töreni düzenlendi.

Vali Ersin Yazıcı'nın törene katılanları selamlamasının ardından halk oyunları gösterisi sunuldu ve şiirler okundu.

Piyade Binbaşı Ufuk Arabacı, yaptığı konuşmada, 30 Ağustos'un eşine tarihte az rastlanır bir zafer olduğunu belirtti.

Antalya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yıl dönümü kutlamaları kapsamında sahil güvenlik, deniz polisi, turistik yatlar ve yelken sporcularının da katılımıyla denizde tekne korteji düzenlendi.

Kaleiçi Yat Limanı'ndan başlayan ve Konyaaltı Varyantı bölgesinden dönülerek sona eren kortej, vatandaşlardan ve turistlerden ilgi gördü.

Kaş ilçesinde de Türk bayraklarıyla donatılan yatların ve paraşütlerin gösterileri ilgiyle izlendi.

Muğla

Muğla'da Menteşe Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Orhan Tavlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Jandarma Binbaşı Burak Demirtaş, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin, kahraman Türk ordusuyla, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 99 yıl önce kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek topyekun bir var oluş mücadelesi sonucunda eşine az rastlanır bir zafer kazandığını kaydetti.

Öğrencilerin şiir okuyup halk oyunları gösterisi sunduğu program, tören geçişiyle sona erdi.

Törene AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile kurum müdürleri, siyasi partilerin temsilcilerİ ve şehit yakınların da katıldı.

Meydandaki törenin ardından Muğla'daki şehitliklere karanfil bırakılıp dua edildi.

Isparta

Isparta'da 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen törende saygı duruşumda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Ömer Seymenooğlu, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mustafa Kahraman ve Isparta Belediye Başkan Vekili Hakkı Kaya, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Seymenoğlu, törende, Sütçüler ilçesi Çandır köyünde çıkan orman yangını söndürme çalışmalarına destek veren Davraz Offroad Kulübü'ne teşekkür belgesi verdi.

Halk oyunlarının sergilendiği ve şiirlerin okunduğu kutlama, tören geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur'daki tören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Vali Ali Arslantaş'ın Valilikte bayram tebriklerini kabul etmesinin ardından Gazi Atatürk Stadyumu'nda devam eden törende bayrama katılan askerlerin, öğrenci ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı'nın gösteri sunduğu program askerlerin, öğrencilerin ve zırhlı askeri birliklerin geçit töreniyle tamamlandı. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: 30, Ağustos, Zafer, Bayramı, kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı