Haber Detayı
18 Mayıs 2022 - Çarşamba 10:15 Bu haber 698 kez okundu
 
Eyyüpoğlu: Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilmeli
Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Şanlıurfa'nın çok acil bir şekilde afet bölgesi ilan edilmesi konusunda çağrıda bulundu.
Ekonomi Haberi
Eyyüpoğlu: Şanlıurfa afet bölgesi ilan edilmeli

İLKHA/ Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağış,  tarım arazilerinin ve bahçelerinin zarar görmesine neden oldu.
Yaşanan felaket ile ilgili Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanlığından alınan bilgiye göre,  merkez ilçelerinde herhangi bir hasarın olmadığını;  Birecik, Hilvan ve Bozova ilçelerinde ise tarım arazi ve bahçelerinin ciddi oranda zarar gördüğü öğrenildi.
Şanlıurfa'da yaşanan sel felaketi ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, "Şanlıurfa'nın çok acil bir şekilde Afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir. Çiftçilerimizin zararları bir an önce karşılanmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Pamuk ekili araziler de zarar gördü"
Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Hikmet İpar ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, " Son yaşanan afetten dolayı telef olan pamuk tarlaları yeniden ekilmek zorunda. Ancak şu an karaborsaya düşen pamuk tohumu fiyatlarının arttırıldığı yetmiyormuş gibi çiftçilerimiz tohum bulmakta zorlanıyor. Yetkili birimleri bu konuda hassasiyetle göreve davet ediyoruz." dedi.

"Baraj gölüne yakın bazı kırsal mahallerdeki ekili arazi ve tarlalarda hasar gördü"
Yaşanan felaket ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, "lçemizde akşam saatlerinden itibaren peşpeşe yağan sağanak ve bazı kırsal mahallelerimizde etkili olan dolu nedeniyle; baraj gölüne yakın bazı kırsal mahallemizdeki ekili arazi ve tarlalarda hasara neden oldu." dedi.
Ramazan ayının son günlerinde ve bayramında da yaşanan sel felaketinden dolayı Hilvan ve Suruç'taki tarım arazileri ve bahçeleri zarar görmüştü.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eyyüpoğlu:, Şanlıurfa, afet, bölgesi, ilan, edilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı