Haber Detayı
24 Mayıs 2016 - Salı 09:05 Bu haber 1358 kez okundu
 
Hacca gidecek kasaplar sınavla belirlendi
Şanlıurfa'da, bu yıl hac döneminde kutsal topraklara kasap olarak gitmek isteyen adaylar için kurban kesme sınavı yapıldı.
Yaşam Haberi
Hacca gidecek kasaplar sınavla belirlendi

AA /Kurban Bayramı öncesi hacca kasap olarak gitmek için Mardin, Diyarbakır, Gaziantep gibi bölge illerinden tur şirketlerine başvuran yaklaşık 4 bin aday, kentteki bir çay bahçesinde sınava tabi tutuldu.
Öncelikle yaklaşık bir küçükbaş hayvan ağırlığına denk gelen 45 kiloluk halteri kaldıran adaylar, daha sonra küçükbaş hayvan kesip, derisini yüzerek jüriden geçerli puan almaya çalıştı.
Heyecanlı oldukları görülen kasaplar, sınav esnasında zaman zaman jüri önünde ter döktü.
Jürinin değerlendirmesinin ardından başarılı bulunan bin 200 kasap, kutsal topraklara gidecek.
Jüri Başkanı Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, gazetecilere yaptığı açıklamada, sınava kasap adaylarının yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.
Becerikli kasapların kutsal topraklara gitmeye hak kazandığını belirten Tumbul, "Sınava giren 4 bin adaydan bin 200'ü kasap olarak hacca gidecek. Burada gerçek kasapları ayırıyoruz. Kurbanı güzel kesen ve derisine zarar vermeyenleri kasap olarak alıyoruz. İlk sınav Şanlıurfa'da yapıldı. Bursa ve İstanbul'da da benzer sınav yapılacak. Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin kişi işçi olarak hacca gidecek." diye konuştu.
Yaklaşık 20 yıldır kasaplık yapan Hüseyin Yılmaz da sınavda başarılı bir performans sergilediğine ve bu yıl kutsal topraklara gitmeye hak kazanacağına inandığını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Şanlıurfada, yıl, hac, döneminde, kutsal, topraklara, kasap, olarak, gitmek, i
Yorumlar
Haber Yazılımı