Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 11:27 Bu haber 669 kez okundu
 
Şanlıurfa Valiliği işten çıkarılan işçilerle ilgili açıklama yaptı
Şanlıurfa Valiliği, kentteki bir fabrikanın küçülmeye gittiği için faaliyetlerini durdurduğunu belirterek, çalışanların mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunulduğunu bildirdi.
Yaşam Haberi
Şanlıurfa Valiliği işten çıkarılan  işçilerle ilgili açıklama yaptı

AA /  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında, 2017 yılında destek almaya hak kazanan 13 fabrikanın, Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunduğu ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin bölgede istihdam edildiği anımsatıldı.
Bölgedeki bir firmanın küçülmeye gittiği için faaliyetlerini durdurma kararı aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"2019 yılında yer tahsisi talebinde bulunan firmalardan biri olan Yılmazlar Terlik Ayakkabı Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. bütün taahhütlerini yerine getirerek aynı yıl içinde üretime başlamış ve kısa süre içinde taahhüt ettiği istihdam rakamlarına ulaşarak yaklaşık 800 kişiye iş imkanı sağlamıştır. Üretim faaliyetlerine 2021 yılı Haziran ayına kadar sorunsuz bir şekilde devam eden firma sahipleri, söz konusu tarihte Rusya'daki tesislerinde bir yangın yaşadıklarını beyan ederek, ciddi finansal kayıpları telafi etmek amacıyla küçülmeye gittiklerini ve bu gerekçeyle çalışanlarını ücretli ve ücretsiz izne ayırarak, bir süreliğine faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını ifade etmişlerdir. Yatırımları kolaylaştırmak amacı ile hayata geçirilen bu proje kapsamında faaliyet gösteren firmalar, serbest piyasa koşullarına göre faaliyetlerini sürdürmektedir. Firmaların OSB ve diğer kamu kurumları ile olan ilişkisi sadece kira sözleşmesinden ibarettir. Konu, Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımız tarafından da yakından takip edilmekte olup çalışanların mağdur edilmemesi için her türlü girişimde bulunulmaktadır."
Açıklamada, firmanın tekrar üretime geçmemesi halinde sözleşmesinin feshedilerek, sırada bekleyen firmalara yerin tahsis edileceği vurgulandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa, Valiliği, işten, çıkarılan, , işçilerle, ilgili, açıklama, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı