Haber Detayı
21 Mayıs 2022 - Cumartesi 11:55 Bu haber 510 kez okundu
 
‘Sendikacılık toplu sözleşme ile sınırlı değildir’
HAK-İŞ'e bağlı Öz İletişim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu düzenlediği toplantıda, Şanlıurfa'da mevcut sendikalarından memnun olmayan Türk Telekom çalışanlarını 'Öz İletişim İş Sendikası'na üye olmaya davet etti.
Güncel Haberi
‘Sendikacılık toplu sözleşme ile sınırlı değildir’

Seyfullah POLAT/ 'Sendika olarak aidat değil aidiyet sendikacılığına inanıyoruz' diyerek konuşmasına başlayan Öz İletişim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, "TÜRKSAT ve BTK'daki tecrübelerimizi Türk Telekom'a aktarma zamanı geldi. Sizlerle birlik ve beraberlik içerisinde sorunları aşacağımızı, sorunlara çözüm bulabileceğimizi biliyoruz. Yetki alıncaya kadar bizlere durmak yok, sizlerle birlikte çıktımız bu yolda bizi zorlukların, engellerin beklediğini biliyoruz. Zorlukların üstesinden gelmenin engelleri aşmanın şartı bir olmak, birlik olmak, samimi olmak ve çok çalışmaktır. Biz bir olmaya, birlik olmaya samimi olmaya ve çok çalışmaya söz veriyoruz" diyerek çalışanlardan destek istedi.

SENDİKACILIK TOPLU SÖZLEŞME İLE SINIRLI DEĞİLDİR
Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Güllüoğlu, "Hakkı tutup kaldırmak. Bir insan için bundan daha ulvi bir vazife olabilir mi. Kendi hakkının sınırları bilmek, karşısındakinin hakkını takdir etmek her birimize düşen en önemli görevdir. HAK-İŞ üst kimliği altında, 'Önce insan, Önce emek' diyerek, erdemli bir sendikal inşa için yola çıktık. Şeffaf ve hesap verebilir sendika olmak için yola çıktık. Gerek örgütlenme süreçlerinde gerekse de TİS süreçlerinde hep açık olduk, hep şeffaf olduk. Zaten gizleyecek bir şeyiniz yoksa, şeffaf olmanın ne zararı var. Öz İletişim-İş; çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. İnsan ve emek adına yapılan her şeyin ülkemiz ve insanımızın bugününe ve yarınına olumlu katkı niteliğinde olması gerektiğinin bilincini yitirmeden, insanı ve emeği önceleyen bir değer bilincine sahiptir. İşçi-İşveren ilişkilerinde esas olanın tarafların karşılıklı çıkarlarının adil bir çizgide birleşeceği bir anlayışı ilke edinmiştir" diyerek sendikacılığın sadece toplu sözleşme ile sınırlı kalmayıp, toplumsal rollerinin yükseltilmesi için yapılan çalışmaların önemli olduğunu belirtti.  

ÖZ İLETİŞİM-İŞ, EMEK VE ALIN TERİ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEKTİR
"Sendika olarak bizim amacımız 'bağcıyı dövmek' değil, sadece 'üzüm yemek' te değil" diyen Öz İletişim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, "Üyelerimizle birlikte daha fazla ve daha kaliteli üzüm üretilmesi için çalışmak ve oluşturduğumuz artı değerden payımıza düşeni talep etmek için çalışıyoruz. Bir tarafın kazanması için karşı tarafın kaybetmesi gerekmez. Her iki tarafın da kazandığı kazan-kazan çözümleri her zaman vardır ve bizim hedefimiz de tam olarak budur. Örgütlenmenin kesintisiz bir süreç olduğu ve bu süreçte sabır, birikim, mücadele ve çalışanlarla özdeşleşmiş bir tavır olduğunun bilincini kaybetmeden süreklilik haline getiren sendikamız Öz İletişim-İş; şartlar ne olursa olsun, emek ve alın teri mücadelesini sürdürecektir. Sendikamızın tarihsel yürüyüşünde, çalışanların özgür iradelerini yok saymadan, onlarla bütünleşmiş bir şekilde, talep edilir sendika kimliğimizi sürdüreceğiz. Yönetim Kurulunda 2 tane kadın Genel Başkan Yardımcısı bulunan tek sendikayız. 'Engelli dostu bir sendika olacağız' dedik, yaptığımız TİS'lerde engelliler için ilave haklar getiren maddeler ekledik. 'Mobbing ile mücadele eden bir sendika olacağız' dedik, TİS'lere mobbingi önleyici maddeler ekledik. Engelli hakları olan ve mobbingi önleyen TİS maddelerimiz uluslararası sendikalar birliği tarafından örnek gösterildi" diye konuştu.

HER ÜYEMİZ 'ÖZ'DÜR, KİMSEYE ÜVEY MUAMELESİ YAPILMAZ
Genel Başkan Güllüoğlu, "Burası HAK-İŞ, burada HAK işçinindir. Burası Öz İletişim, burada her üye 'Öz'dür, kimseye üvey muamelesi yapılmaz. Bu duygu ve düşüncelerle, teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlara vesile olmasını, sendikamıza yeni ufuklar açmasını diliyorum. Ayrılığa, tefrikaya düşmeden bir ve beraber olduktan sonra çözemeyeceğimiz problem aşamayacağımız engel kalmaz. Sözlerimi yine girişte olduğu gibi İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'in şu mısraları ile bitiriyorum; "Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez'. En samimi muhabbetlerimi sunar sizleri Allah'a emanet ederim" diyerek toplantıyı sonlandırdı.
Adana, Karabük, Çorum, Antalya, Denizli, Kayseri, Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'da toplantılar yapan HAK-İŞ'e bağlı Öz İletişim İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, Şanlıurfa'dan Diyarbakır'a geçecek. Diyarbakır toplantısı sonrasında Batman'da yapacağı toplantının ardından Pazartesi günü de Niğde'de bir araya geleceği Türk Telekom çalışanlarına kendi sendikasını ve haklarını anlatıp, fikir alışverişinde bulunacak ve mevcut sendikalarından memnun olmayan Türk Telekom çalışanlarını 'Öz İletişim İş Sendikası'na üye olmaya davet edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Sendikacılık, toplu, sözleşme, ile, sınırlı, değildir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı