Haber Detayı
21 Aralık 2016 - Çarşamba 08:49 Bu haber 2099 kez okundu
 
"Suriye'den sökülüp atılacaklar"
Anadolu Arapları Derneği Genel Başkanı Ömer Uçak, "Rusya ve İran'ın Suriye'deki tek amacı kesinlikle işgaldir. Bu ülkede yerleri yok içecek bir bardak suları da yok bunlar bin yılda kalsa Suriye'den sökülüp atılacak" dedi
Güncel Haberi

Mehemet Talat AKAY / Uçak, gazetemize yaptığı açıklamada, Suriyelilerin tarihin en büyük insanlık dramıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, dünya kamuoyunun Halep'teki drama sessiz kalması nedeniyle üzüntü duyduklarını söyledi.
Halep'teki mazlumların bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Uçak, Halep'teki acıları en iyi Arap kökenli vatandaşların anlayabildiğini çünkü halen birçok akrabalarının o bölgede bulunduğunu anlattı.
Halep'ten geriye büyük bir acı kaldığını vurgulayan Uçak, "Bu anlamda biz Türkiye'nin olaya gerçek anlamda müdahil olmasını bekliyoruz. Kıbrıs için Türkiye'nin ortaya koyduğu vizyonu Suriye için de koyması gerekiyor. Çünkü Suriye'de kendi vatandaşlarının akrabaları var, soydaşları var. Türkiye Cumhuriyeti sadece Türk devletleriyle akraba bir devlet değildir. Türkiye Cumhuriyeti, Kürtlerle de akrabadır, Arnavutlarla, Araplarla da akraba olan bir devlettir, bir imparatorluğun bakiyesidir." diye konuştu.
Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirten Uçak, Suriye'de rejime karşı ayaklanan halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini dile getirdi.
Uçak, Halep'teki elim hadiselerin kendilerinde büyük bir acı bıraktığını söyledi.
Halep ile ilgili hassasiyetlerinin büyük olduğunu vurgulayan Uçak, "Halep'teki acıları en iyi anlayanlar bizleriz. Halepli dediklerimiz, bizim amcamızın oğludur, akrabamızdır, aşiretimizdir, hepimizin soy bağının bağlı olduğu bir yerdir." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu, Arapları, Derneği, Genel, Başkanı, Ömer, Uçak, "Rusya, İranın, Suriyede
Yorumlar
Haber Yazılımı