Haber Detayı
03 Ekim 2017 - Salı 10:16 Bu haber 1344 kez okundu
 
Tohumun 'silikon vadisi' Konya'ya yapılacak
Konya Ticaret Borsası tarafından yıl sonunda inşasına başlanacak Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi'nde, yerli tohum araştırmaları ve üretimi yapılacak.
Tarım Haberi
Tohumun 'silikon vadisi' Konya'ya yapılacak

Türkiye'nin tarımsal üretim merkezi Konya'da ticaret borsası tarafından yaptırılacak Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisinde, yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecek.

Vadide, Anadolu'dan dünyaya pazarlanan tohumların ıslahı yapılarak tarımsal anlamda Türkiye'nin diğer ülkelerle rekabet etmesine olanak sağlanacak.

20 milyon liraya mal olması öngörülen Vadi sayesinde Türkiye'deki tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, üretici ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitlerin geliştirilmesiyle üniversite-sanayi iş birliğinin desteklenmesi, bölgenin Ar-Ge kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

"Yaklaşık 10 bin metrekarelik alana inşa edilecek"

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin iklim şartları, tarımsal üretimi ve arazi yapısı düşünüldüğünde Vadinin bu bölgede bulunmasının çok faydalı olacağını söyledi.

Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisinin Aksaray yolundaki lisanslı depoların bulunduğu alana yapılacağını belirten Çevik, "Yaklaşık 10 bin metrekarelik alana inşa edilecek tesisin 8 bin metrekaresinde idari bina ile araştırma laboratuvarları olacak. Geriye kalan alanda da seralar bulunacak." dedi.

Çevik, tesisteki bölümlerde moleküler, patolojik, ve doku kültürü laboratuvarları ile mikro biyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seralarının olacağını belirtti.

Tohumculukta dışa bağımlılığının azaltılması için çalıştıklarını vurgulayan Çevik, "Bugün dünya geneline baktığımız zaman sertifikalı tohum ticareti 50 milyar dolar civarında. Hükümetimiz 2006 yılında tohumculuk yasası çıkardı. 2000'li yıllarda özel sektörün sertifikalı tohumculuktaki payı yüzde 3'tü. Bugün geldiğimiz nokta ise yüzde 70 civarında." diye konuştu.

Çevik, KTB'nin şirketi Konya Laboratuvar Depoculuk AŞ'nin aynı zamanda tohum sertifikasyon verme merkezi olduğunu dile getirerek, Vadinin bu noktaya yapılmasının çok isabetli olacağını düşündüklerini ifade etti.

Ar-Ge çalışması yürüten şirketlere destek verilecek

Türkiye'de tohum ticareti yapan şirketlerin arttığına işaret eden Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yatırımlarını yapan özel şirketler tohumculuk piyasasında Ar-Ge faaliyetleri yapıyor. Bizim üssümüzün en önemli faaliyet alanlarından birisi de Ar-Ge çalışması yürüten şirketlere destek sağlamak olacak. Üs içinde özel sektör de dahil olmak üzere Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürütecek. Amacımız bilim, üretim, araştırma ve çiftçiyi bir havuzda toplayıp ana yurdunda çıkan tohumları tekrar üretmeye başlamak."

Çevik, Vadinin en az bin kişiye istihdam sağlayacağını, yerli tohumculuk şirketlerinin büyümesine de katkı sunacağını aktardı. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tohumun, 'silikon, vadisi', Konya'ya, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı