Haber Detayı
24 Aralık 2016 - Cumartesi 17:24 Bu haber 1913 kez okundu
 
Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği başladı.
Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği GAP Arena Kapalı Spor Salonu’nda yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılımıyla başladı.
Kültür Haberi
Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği başladı.

Uluslararası Türk Dünyası 3. Bilim ve Kültür Şenliği GAP Arena Kapalı Spor Salonu’nda yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katılımıyla başladı.

Vilayet basın bürosundan yapılan açıklamaya göre: 1200 Proje başvurusu içerisinden jüri tarafından sergilenmeye layık görülen 100 projenin sergi açılışı büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Açılışta, Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay Malkar Derneği Halk Oyunları Ekibi ile Şanlıurfa Halk Oyunları ekiplerinin gösterisi büyük beğeni topladı.

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Vali Güngör Azim Tuna: “Eskişehir’de Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ve Sayın Bakanımız Nabi Avcı hocamızın rehnümalığı ile hayata geçirilen 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulaması kapsamında 2014 ve 2015 yıllarına da taşan etkinliklerle, bütün Türk dünyası bir sevgi seli hâlinde Eskişehir’e akmıştı. Bugün dünyanın farklı bölgelerinden gelen çocuklarımızın; tasarım ve buluşlarıyla burada olması bize şüphesiz, aynı şeyi söylemekte, aynı mesajı vermektedir. Biz yalnız değiliz, bir ve beraberiz. Kısa zamanda 1200 başvurunun alındığı ve jürinin çok zorlandığı birbirinden değerli çalışmalar arasından seçilen 100 projeyi inceleme imkânı bulacağımız bugün, bizim için çok anlamlıdır. Sergilenen buluş ve tasarım ürünlerinin 30’unun yurt dışından olması, Türk dünyasında kültürel etkileşimin devam etmesinin bir sonucudur. Kısa vadeli, günü kurtaran çalışmaları değil, ebediyete uzanan gönül köprüleri kurmayı gaye edindik.“Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği Proje Yarışması”nın 3.süne burada, medeniyetlerin başkenti Şanlıurfa’da ev sahipliği yapmak, şahsım için ayrıca bir onur vesilesidir” dedi.

Programa katılmak için Şanlıurfa’ya gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise, Bilim Şenliğine katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Şanlıurfa Valiliğimizin ev sahipliğinde başta ülkemiz olmak üzere bu yılda yarışmaya Azerbaycan, Bayır-Bucak Türkmenleri, Başkurdistan, Rusya Federasyonu’ndan, Dağıstan, Kırım, KKTC, Kosova, Moldova, Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek, Kazakistan, Bulgaristan’dan gelen küçük mucitlerimiz yarışmaya 1200 proje ile katılmışlardır. Sizleri Şanlıurfa’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Türk Dünyası’nda, Balkanlarda öğrenim gören öğrencilerin ve öğretmenlerin ortak bir platformda buluşmalarının, çalışmalarını ve tecrübelerini paylaşarak, insanlık için fayda ve hayır üretecek bir etkileşimi yeniden kurmalarının yolunu açacaktır. Bu yıl üçüncüsü yapılan bu olimpiyatların uzun yıllar devam etmesini ve Türk Dünyasından yeni bilim adamlarının yetişmesine vesilem olmasını diliyorum”

Konuşmalardan sonra Bakan Yardımcısı Erdem ve Vali Tuna’ya, şenliğe diğer ülkelerden katılanlar tarafından yöresel kıyafetler hediye edildi. Ardından Şenliğe katılanlar, stantları gezerek, sergilenmeye layık görülen projeleri inceledi. Gün boyu vatandaşların beğenisine sunulacak projelerin ödül töreni, 25 Aralık Pazar Günü saat 15.00’te GAP Arena Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak.

Şenliğin açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sait Kaya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, İl Jandarma Komutanı Albay Kemal Timuroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, GAP BKİ Başkanı SadrettinKarahocagil, Vali Yardımcıları Tarık Açıkgöz ve Ufuk Akıl, İl Emniyet Müdürü VeysalTipioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, yurt dışından gelen konuklar, diğer illerden gelen öğrenciler ve Şanlıurfalılar katıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uluslararası, Türk, Dünyası, 3, Bilim, Kültür, Şenliği, GAP, Arena, Kapalı, Spor
Yorumlar
Haber Yazılımı