Bir süredir bakım ve restorasyon çalışmaları devam eden Harran Ulu Camii’nin 2 Temmuz’da ücretsiz olarak ziyaretçilere açılmasının ardından gelen ziyaretçilere detaylı bilgiler sunabilmek için ŞURO’ya kayıtlı olarak faaliyet gösteren Turist Rehberleri yönelik bilgilendirme gezisi düzenlendi. 


Düzenlenen geziye Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Yönetim Kurulu ve Odaya kayıtlı Turist Rehberleri katıldı. Gezi kapsamında Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Harran Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal tarafından katılımcılara Harran Ulu Cami’nin ziyarete açılması ile birlikte gelen ziyaretçi gruplarına daha detaylı bilgiler sunabilmek ve ziyaret parkurunu deneyimlemek için bilgilendirme gezisi sırasında sunum gerçekleştirildi. 

ŞURO Başkanı Dr. Merve Ofluoğlu gazetemize yaptığı açıklamada; “Harran gezilerinde misafirlerin Harran Ulu Caminin içine girebilecek olması burada geçirilecek daha fazla zamana ihtiyaç duyulmasına sebep olacak ve aynı zamanda Harran’ı daha iyi anlamamızı sağlayacak. Şanlıurfa’nın önemli bir turizm destinasyonu olan Harran’daki eserler ortaya çıktıkça buraya gelen misafir sayısı daha da artacaktır” dedi.


Cami gezisinin ardında yeni bulgular arasında yer alan Kilise kazı alanında da incelemelerde bulunan turist rehberleri ve diğer katılımcılar Harran Kazı evini de ziyaret ederek kazı ekibine teşekkürlerini iletti

Kaynak: GAPGündemi/İshak Polat