GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan Gül San'ın hazırlayıp sunduğu "Alternatif Gündem" programının canlı yayın konuğu Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Süleyman Hartavioğlu oldu.

Programda Hartavioğlu, projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Şehrin değerlerini dinamik hale getireceğiz"

Kent Konseyi kapısının herkese açık olacağını ifade eden Hartavioğlu, "Bir proje gerçekleştirdiğimiz zaman şehirde konuyla alakalı hangi STK varsa onlarla birlikte yol alacağız. Kent Konseyi'nin kapısı herkese açık olacak. Web sitemizi yenileyerek kurumsal bir kimlik oluşturacağız. Web sitemiz üzerinden proje başvurusunda bulunulabilecek. Bize sunulan fikirler ile ilgili çalışma yaparak finans bulmaya ve yol göstermeye çalışacağız. Belki de bilgi ve deneyimizle Urfa'ya bir marka kazandıracağız.

Bizim en büyük sorunumuz markalaşma sorunudur. Sektörel manada baktığınız zaman Konya denilince akla makine, Aksaray denilince un ve makarna, Antep denilince de akla halı sektörü geliyor. Urfa'da sektörel manada uzmanlaşmış bir yapı yok. İnşallah bu sektörleri düzgün ve kaliteli bir hale getireceğiz. Bu şekilde katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. Yurt içindeki ve dışındaki yabancı yatırımcıları bu potansiyele çekerek şehrin durağan değerlerini harekete geçirip dinamik hale getireceğiz. Bu konuda başarılı olacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"Kendine güvenen belediyeler Kent Konseylerini destekler"

Hartavioğlu, "Önümüzde 2 yol var. Ya çıkarların dünyasına katılacağız yada haklar ve özgürlükler dünyasına katılacağız. Bu tercih sizindir. Bizim tercihimiz haklar ve özgürlükler dünyasına katılmaktır.

Çalışma gruplarımızı oluşturduğumuz zaman 450 kişiye ulaşıyor. 450 İnsan, kamu hizmetine girecek bir danışman ordusudur. Bu büyük bir fırsattır. Türkiye'de 200 Kent Konseyi var. Normalde 500 Kent Konseyi'nin olması gerekiyor. Birçok Kent Konseyi pasif durumda. Nedeni ise çok sesliliğe tahammülün olmamasındandır. Kent Konseyi var; ama 'kalsın orada' deniliyor.

Kendine güvenen, ortak akla çok sesliliğe değer veren Büyükşehir Belediyeleri, Kent Konseylerini destekler. Bu yüzden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kasım Gülpınar'a ve ekibine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: GAPGündemi /Nebihe Uçan