2 Binlik yıllık Cudi Zeytin anıt ağacının reklam yıldızı olarak filminin konuşulduğu "Urfa'dan Bakış" proğramında Urfa'nın tarihi, kültürel değerlerine kayıtsız kalınmasına Veysel Polat isyan etti! "Top peşinde koştular başka işler peşinde koştular. Sonunda çarpılıp gittiler. Allah güzel bir iş yapmalarını nasip etmedi.." dedi.

Moderatörlüğünü Mutlu Güneş'in yaptığı ve Veysel Polat - Mehmet Canbeyli ile Celal Çiftçi'nin konuk olarak katıldığı "Urfa'dan Bakış" şehrin gündemine ışık tutuyor. GAPGündemi dijital platformlarında canlı yayınlanan proğramda şehrimiz, ülkemiz ve dünya gündemine dair Urfalı gazetecilerin yorumları öne çıkıyor.

Eyyübiye'deki 2 Bin yıllık Cudi Zeytin anıt ağacının Komili reklamında film yıldızı olması konuşuldu. Veysel Polat; Cudi Zeytin ağacının yer aldığı 500 dönümlük kadim tarihi alanın tescilli sit alanı olarak kayıt altına alınmasına rağmen, kaçak kazı ve tahribata maruz kaldığı belirtildi. Bu konuda vatandaş ve yetkilileri daha duyarlı ve bilinçli olmaya çağıran Polat, yıllardır sürdürdüğümüz çabalara rağmen yeterli noktaya ulaşamadık dedi. 

"Hz.İbrahim'in evinin yerini tespit ettik. Ama üzerinde gecekondu var!" Diyen Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Güneydoğu Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof.Dr.Mehmet Önal'ı örnek gösterdi. Katıldığı bir programda Prof.Dr.Önal'ın "Ben yetkililerin yerinde olsam, uyuyamam" dediğini hatırlatan Polat "Biz de uyuyamıyoruz. Onlarca röportaj ve tartışma programları yaptık. Belki 100 tane haber yaptık. En sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a seslendik. Hz.İbrahim'e hürmet edecek bir adam tayin etmesini talep ettik. Ama bugüne kadar bu heyacanı, hürmete paylaşabileceğimiz yetkili bir adam göremedik" dedi.

Harran'daki arkeolojik kazılarda yeri tespit edilen Hz.İbrahim Evinin üstüne gecekondu yapıldı. Yerel basındaki ısrarlı haber ve proğramlara karşın duyarsız kalıp, sur içindeki kaçak yapılaşmaya göz yuman dönemin Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel A.Beyazgül gazetecilerin eleştirisinden paylarını almaya devam ediyorlar.

Geçen yıl gazetemiz manşetinde yer alan ilgili küpür:

Polat: Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan Urfa’ya, Hz.İbrahim’e hürmet edecek bir ADAM istiyoruz!
Harran'da Hz. İbrahim'in evinin bulunduğu müjdesi, üzerine beton dökülüp kaçak yapı yapılmasıyla utanç ve kahıra döndü. Başta Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 6 aydır yetkili kurumların ilgisizliği, yayınlarımıza karşı sessizlikleri kamuoyunu şaşırtıyor..

2-3 Bin yıllık yazılı kaynaklar ve alandaki son arkeolojik kazılar sonucu yeri belirlenen Hz.İbrahim Evi'nin dünya çapında ilgi görmesi bekleniyor. 2023 İslam Ülkeleri Turizm Kenti seçilen Şanlıurfa'daki bu gelişmeye 6 aydır kayıtsız kalınması, 1. Derece SİT alanı olan bölgede seçim sürecinden istifadeyle başlayan kaçak yapı furyası Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat tepki göstererek adeta isyan etti.

Kaynak: GAPGündemi / İbrahim Halil POLAT