Araştırmacı Yazar Abdulkadir İkbal, Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin naaşının bulunarak mezarına konulması ile ilgili 2023 Ekim ayında başlattığı "Mezarı Burada Cesedi Nerede?" eylemine Filistin'de yaşanan soykırım girişiminden dolayı ara vermişti.

İkbal, Filistin meselesinin uzamasından dolayı Bediüzzaman Said Nursi'nin mezarı başında başlattığı "Mezarı Burada Cesedi Nerede?" eylemine yeniden başladı.

Sağlık durumundan dolayı haftada 2 gün eyleme devam edeceğini ifade eden İkbal, özellikle basın mensupları ve siyasilerden destek istedi.

Konuyla ile ilgili Gazetemize konuşan İkbal, " Ekim ayında bu eyleme başlattık. Said Nursi'nin mezarı burada ama cesedi nerede? Cesedi niye götürdüler? Sebebiyle bir eylem başlattık. Araya Filistin meselesi girdi. Filistin meselesi olunca ara vermek zorunda kaldım. Filistin meselesi uzayacak gibi gözüküyor. Bundan dolayı tekrar eyleme başladım. Sesimiz nereye kadar ulaşabilirse ulaşsın bu eylemi sürdüreceğiz. Sizin gibi değerli basın mensupları ve siyasiler sahip çıkarlarsa inşallah bu mesele hal olacaktır. Hükümetin bu problemi çözmesi gerekiyor. Cumartesi ve Pazar günleri özellikle burada haftada 2 gün cumartesi ve Pazar oturma eylemi yapacağım. Sağlık durumum da fazla müsait değil. Allah nasip ederse bu şekilde hizmete devam edeceğiz. Rabbim hayırlara vesile kılsın

Said Nursi'nin mezarı nerede?

Üstad Bediüzzaman Said Nursi, 23 Mart 1960 tarihinde Urfa'da vefat etti. Nursi, vefatının ardından Ulu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Balıklıgöl Mevlid-i Halil Camii'nin yanındaki alana defnedildi. 27 Mayıs 1960 askeri darbesini gerçekleştiren zihniyet, vefatından 3,5 ay sonra 12 Temmuz 1960 tarihinde Üstad'ın mezarını kırarak naaşını bilinmeyen bir yere götürdü. Üstad'ın bazı talebeleri Üstad'ın naaşının yeniden mezarına konulması için yıllardır mücadele veriyor.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş