Vali Hasan Şıldak başkanlığında her ay düzenli olarak gerçekleştirilen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısının Temmuz ayı buluşması gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ahmet Fatih Sungur ve Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu ile İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katıldığı toplantıda il genelindeki eğitim yatırımları, 2023-2024 Yılı Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi uygulamaları ile yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları ele alındı.

LGS Sınav verilerinin de değerlendirildiği toplantıda Vali Hasan Şıldak, tüm ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordinasyonlu bir şekilde çalışmalarına devam etmesini ve özellikle yeni yıl hazırlıklarının gerek fiziki gerekse akademik anlamda tüm okullarda en iyi şekilde düzenlenmesini istedi.

LGS sınavında Şanlıurfa’da 500 tam puan alan 5 öğrencinin yer aldığını ve eğitim skalasının diğer yıllara göre yükseliş gösterdiğini belirten Vali Şıldak, tüm eğitim camiasına teşekkür ederek “Şanlıurfa’da eğitim her zaman birinci gündemimiz olmaya devam edecek. BİGEP ile bir yılı geride bıraktık. Bu bir yıl içerisinde daha da deneyim kazandırarak projemizi daha da geliştirmeli ve çocuklarımıza daha yararlı olmalıyız. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize ve merkez ile kırsal demeksizin tüm okullarımızdaki çocuklarımıza ulaşmalıyız. Şanlıurfalı çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alabilmesi için başlattığımız bu seferberliğimizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantı daha sonra her ilçenin eğitim sunumlarının yapılması ve değerlendirmeler ile sona erdi.

Toplantıda devamsızlıktan sınıfta kalan mevsimlik tarım işçisi öğrenciler unutuldu mu?

Urfa'da mevsimlik tarım işçisi olan ve devamsız olduğu için sınıfta kalan 4.500 öğrenci var. Bu sayının iki katı olan öğrenci de okul müdürleri tarafından devamsızlıkları girilmemiş. Yani Mart ayından beri 12.000 bin Urfalı öğrenci mevsimlik tarım işçisi olarak Adana, Kayseri, Ordu, Giresun ve diğer illerde tarlalarda çalışıyor.

Mart ayı Nisan ayından itibaren bazı okullarda öğrenci kalmıyor. Bu okulların müdürleri sosyolojik olarak olayı tecrübe ettikleri için bu öğrencilerin yoklamalarını almıyor. Durum kendiliğinden çözülüyor. Ama bakanlığın sıkı baskısı sonucu bu yıl okula gelmeyen öğrenciler yok yazılıyor.

Toplantıda binlerce öğrenciyi ilgilendiren bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: GAPGündemi