Şanlıurfalı ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'in, ''Urfa'da Oxford vardı da biz mi okumadık?'' sözlerini hepimiz mutlaka duymuşuzdur. Ama gelin görün ki Şanlıurfa'daki küçük, sıradan bir ilkokulda ünlü filozoflar da yetişiyor, cümlesini eklemek isterim. Ünlü filozof, yazar ve çevirmen Ahmet Arslan, Urfa'da sıradan küçük bir ilköğretim okulu olan Kurtuluş İlköğretim Okulunda, başarıya adım attığı ilk dönemlerde, bugünleri hayal etmiş miydi acaba? Gelin hep birlikte onun anlatımından derlediklerimi sizlere aktarayım. 

Ahmet Arslan’ın başarı öyküsü böyle başlamış: 3. sınıfta kolu kırılınca, okula bir süre gidemez ve öğretmeni  deha öğrencinin yokluğunu fark edince babasının yanına gider ve neden okula gidemedğini öğrenir.  Ahmet'in babası, öğretmene; ''Ahmet'i zaten okutmayı düşünmediklerini''söyleyince, zeki öğretmen derki , kolu kırık, ilerde bu kolla ne iş yapacakbilecek ki , bu kolla zaten ağır işlerde çalışamaz bırak bari okusun. Oğlunun çok zeki olduğuna inandırmış ve okula devam etmesini sağlamış. 

Hani derler ya her şerde bir/bin hayır vardır,tam da bu,amcamızın kolu kırılmasaymış babası hiç okutmayı düşünmüyormuş. İlk.-ortaokulu ve liseyi Urfa da okumuş ,sonra başarı basamaklarını maddi imkansızlıklarla, büyük bir azimle bir, bir tırmanmış.  

Ben ona başarınızı neye borçlusunuz sorduğumda: ''Hedef, azim sebat ve istikrar!'' dedi ve ekledi: 

''Türkler çok zeki ama akıllarını kullanmayı bilmiyorlar.'' Bunun üzerine, bende ona ama bize örf ,adet geleneklerimizle birlikte inancımızda ''asla sorgulama '' cümlesi bize sürekli empoze edildiği için böyle olduğumuzu söyleyince, fena kızdı, (ben kıpkırmızı). Tatlı bir dille dediki: ''Evladım , neden beynimiz,aklımız ve düşünme yetimiz var o zaman?'' ki çok haklı bence. Gelecekten ümitli olan gençlere şunu söylemek istiyorum, aklınızı kullanarak düşünün,sorgulayın ve bir hedefiniz olsun. 

Kendi hedefiniz olmadığı sürece ,size hedef belirleyen çok olacaktır ve siz siz olmaktan uzaklaşırsınız. Ne işinizi severek yaparsınız ne de hayatınızı istediğiniz gibi yaşarsınız ,gençlerimize ve genç kalanlarmıza temennim ,bir hedefiniz olsun hep araştırın ve çok okuyun nerde yaşadığınızın hic bir önemi olmadığının ispatı saygıdeğer Ahmet Arslan ve nice güzel Türk insanımız.

YEMİNLİ TERCÜMAN
 SEVİNÇ ASLAN