Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası, odalarına kayıtlı okul kantincilerin günlük yaşamda karşılaştığı sorunları,  maddeler halinde İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Stretejiden sorumlu Müdür Yardımcısı Ahmet Demir ve Şube Müdürü Ramazan Korkut'a iletti.

Konu hakkında basın açıklaması yapan Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, "Kantinci Üyelerimizin öncelikle okullarda yeterli güvenliğin olmaması, 8 ve 12. sınıfların okula gelmemesi ve bunlara ilaveten 8 maddeden oluşan sorunlarımızı Sayın İl Müdürümüz Asım Sultanoğlu'na ve yardımcılarına ilettik. Çok olumlu ve verimli bir toplantı oldu.

Üyelerimizin sorunlarına ve son dönemde Şanlıurfa'daki okullaşma çalışmalarından dolayı Milli Eğitim il Müdürümüz Sayın Asım Sultanoğlu'na ve yardımcılarına teşekkür ediyoruz." dedi.

Kantincilerin çözüm bekledikleri sorunlar

-Yeterli güvenlik tedbirleri alınmadığı için öğrenciler vakitli vakitsiz okul dışına çıkıyorlar, dışarıda yiyip içiyorlar böyle olunca kantinci üyelerimiz mağdur oluyorlar. Bu sebeple güvenlik tedbirlerinin arttırılması

-Okul idareleri okulun elektriğini kullanarak okulda çay yapıyorlar. Üstelik çay işi ve bulaşık işi için öğrencileri görevlendiriyorlar. Bu şekilde çay satamayan kantinci üyelerimiz mağdur oluyorlar. Mağduriyetin giderilmesi için okullarda çay yapma işinin kaldırılmasını istiyoruz.

-Kantincilerin kiralarının 2 yıl süre ile Tefe/ Tüfe’ye göre değil de enflasyon düşünceye kadar yıllık %25 oranında arttırılmasını istiyoruz.

-4-8 ve 12 sınıflar okula gelmiyorlar, öğrenci sayımız düştüğü için hasılatımız da düşüyor ve mağdur oluyoruz.

-Son 15 gün okullarda yoklama alınmıyor. Yazılılar bittiği için öğrenciler okula gelmiyor. Yine hasılatımız düşüyor.

-5 yıl süresi dolan üyelerimizin yeniden muhammen bedelleri tespit edilirken çok aşırı yüksek muhammen bedelleri çıkarılıyor.

-Okullarda kermes, sinema gibi etkinlikler 1 defa ve 1 gün ile sınırlansın.

-Okullara dışarıdan döner vs. getiriliyor, ayrıca öğretmenler etkinlik adı ile okulda toplu yemek yaptırıyorlar bunların engellenmesini istiyoruz.

Kaynak: GAPGündemi