GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan "Meral Bayat'la Biz Bize" programının canlı yayın konuğu Tüketiciler Derneği Şanlıurfa İl Temsilcisi Av. Ceylan Pala Karadağ oldu.

Yıllardır her platformda tüketici haklarını anlattığını ifade eden Karadağ, "Birleşmiş Milletler tarafından 1985 yılında Evrensel Tüketici Hakları Beyannamesi yayımladı. Evrensel tüketici haklarına baktığımız zaman en önemli tüketici hakkının bilgi edinme hakkı olduğunu görüyoruz. Bizler de bu programı yaparak tüketici haklarını anlatarak tüketicilerin bilgilendirilmesi hakkına hizmet ediyoruz. Bu anlamda çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirmiş oluyoruz.

Tüketicinin diğer haklarına baktığımız zaman temsil edilme hakkı olduğunu görüyoruz. Bu bir avukat vasıtasıyla olabilir ya da dernekler ve tüketici örgütleri vasıtasıyla olabilir. Tüketicilerin güvenli bir çevrede yaşama hakkı vardır. Bunu baz istasyonlarından tutun da temiz bir çevrede yaşamak, gürültü kirliliği olmayan bir ortamda yaşamak olarak da değerlendirebiliriz. Tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması hakkı var. Tüketicinin serbest piyasada özgürce seçim yapabilme hakkından bahsetmek gerekir. Bazı firmalar, aralarında gizli anlaşma yaparak bazı ürünlerle ilgili tekel oluşturmamalarından bahsediyoruz. Özetle tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunması hakkı yasalarla da son derece koruma altına alınmıştır. Bizler de bu şekilde bilgilendirme sağlayarak tüketici haklarına değiniyoruz." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat