İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu Şanlıurfa’da faaliyet gösteren basın kuruluşlarını temsilcileri ile bir araya gelerek “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” hakkında bilgilendirmede bulundu.

Evliya Çelebi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen ve Karaköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Murat Yanmaz, Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet Faruk Yıldıztekin ve projeden sorumlu öğretmenlerin yanı sıra Şanlıurfa’da faaliyet gösteren basın kuruluşlarının katıldığı toplantıda konuşan İl Müdürü Sultanoğlu Şanlıurfa’nın eğitim istatistiği ile ilgili bilgiler verdi.

Proje 2017 yılında başladı

Hayata geçirilen proje hakkında da bilgilendirmede bulunan Sultanoğlu; “2017 yılında birinci fazı başlayan proje ile mesleki ve teknik eğitimin kalitesi ve erişilebilirliğinin artırılması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı sağlayacak desteklerin verilmesi, mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla birçok çalışma yapıldı.

SEUP Projesi’nin birinci fazı kapsamında 8 pilot ilde (Adana, Bursa, Hatay, İstanbul, Mersin, Kilis, Şanlıurfa) bulunan 55 mesleki ve teknik okulun atölyeleri ve laboratuvarları öğrenciler için teknolojik gelişmelere uygun hale getirildi. 21 Meslek alanını destekleyen proje ile toplamda 1187 atölye yenilendi” dedi.

Şanlıurfa’ya 8,5 Milyon Avro’nun Üzerinde Yatırım Yapıldı

Sultanoğlu açıklamasına devamla; “Projenin önemli illerinden biri olan Şanlıurfa’da 11 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine toplamda 8.546.800,26 Avro destek sağlandı.

Şanlıurfa Proje Okulları: 1. Şanlıurfa Sabancı Mesleki ve Teknik Eği8m Anadolu Lisesi 2. GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 3. Borsa İstanbul Çok Programlı Anadolu Lisesi 4. Turgut Özal Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 5. Eyyübe Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 6. Direkli Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 7. Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 8. Mahmut-İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Eğitim. Anadolu Lisesi 9. Urfa Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 10. Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi 11. Sanayi Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi.

Birinci fazını tamamlayan proje, yeni döneminde 15 ilde devam Ediyor.

SEUP Projesi’nin istihdama, bölgesel ve ulusal kalkınmaya olan destekleri, mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine verdiği katkılar projenin ikinci fazında artarak devam ediyor.

“SEUP II” olarak adlandırılan bu yeni dönemde pilot illere, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya, Mardin illeri eklenmiş ve pilot il sayısı 15 olmuştur” diyerek mesleki eğitim önemine vurgu yaptı.

Kariyer ve Mesleki Eğitim Günlerine herkesi bekliyoruz

5-7 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa Fuar Merkezinde, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve teknik eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda AB Finansal desteği ve KfWi işbirliğinde yürütülen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” (SEUP) kapsamında düzlenecek Kariyer ve Mesleki Eğitim Günlerine başta öğrenciler olmak üzere herkesi davet eden Asım Sultanoğlu fuara 100 civarında firmanın katılacağını ve kariyer planlaması yapacak gençler ile teknik personele ihtiyaç duyan firmalar arasında önemli bir sinerjinin ortaya çıkacağın dile getirdi.

GAPGündemi / İshak Polat

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT