GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan Meral Bayat'ın hazırlayıp sunduğu "Meral Bayat'la Biz Bize" programının canlı yayın konuğu Yayıncı Yazar Melek Kaya oldu.

Diğer yazarlar gibi yazmaya küçük yaşlarda başladığına dikkat çeken Kaya, "Çok uzun zamandır edebiyatla içli dışlıyım. İçerisinde edebiyat barındıran her yazar yazmaya çocukluk yıllarında başlıyor. Farkında değilsiniz bir şeyler yazdığınızın ve yazdıklarınızın ilerde size neler getireceğinin farkında değilsiniz. Ortaokul dönemlerinde Türkçe öğretmenimin bana verdiği ödevler vardı. Derslerim pekiyi değildi. Yazı yazmaya gelince biraz önce çıkıyordu. Bu durum öğretmenimin de dikkati çekti. Onun yönlendirmesi ile oldu. Sonra bazı şeylerin üzerine kata kata ilerledim." ifadelerini kullandı.

Eserleri hakkında bilgi veren Kaya, "İlk eserim 7 farklı kadının hikâyesini anlattığım, içerisinde şiddetin, dayatmanın ve sistematik çökertmenin hikâyelerini barından "İsimsiz Kadınlar" eserimdi. İkinci kitabım ise Feda-i kitabıdır. Bu kitapta da çocuk istismarını ele aldım. Üçüncü eserim ise "Beni Bize Feda Ettim" isimli şiir kitabımdır. Bu eserimde çocukluğumdan başlayarak yazdığım şiirleri derledim. Dördüncü kitabım ise derleme kitabıdır. Yaklaşık 30 yazarın bir araya gelerek derlediği bir eserdir. Şu an ikinci serisini yapıyorum. İkinci seride 53 yazarımız mevcut." şeklinde konuştu.

"Kararlığımı görenler önümden çekildi"

Yazarlık hayatında yaşadıklarına değinen Kaya, "Bu coğrafyada yaşayıp zorluk çekmeyen yoktur diye düşünüyorum. Bu biraz da ne kadar net kararlar aldığınıza ve bunu hayatınıza yansıtmanıza bağlı. Yapmak istediklerinizde İnsanlar bakıyorlar ne kadar kararlısınız. Sizdeki kararlılıktan emin olunca da önünüzde durmak yerine kenara çekilmeyi tercih ediyorlar. Benim hayatımda gerek ailem de gerekse de çevremde sürekli önümde duran insanlar oldu. Kendime bir hedef olarak belirledikten sonra 'Demek yapabiliyor' diyerek önümden çekilenler oldu." dedi.

"İnandığım şeyleri hayatıma dahil ettim"

Yazar olmaya karar verdiği zaman karşısına çıkan engellere değinen Kaya, "17-18 yaşlarında 'Yazar olacağım' diyerek ortalıkta dolanıyordum. Ortaokul mezunuyum. Lise hayatım yok ve köyde yaşıyorum. İnsanlar en başta heves olarak görüyorlar.  Yazar olmayı o kadar sahiplendim ki kimsenin bir şey demesine izin vermedim. 'Yazar olacağım' dediğim zaman hevesini kıran, beni bu kararımdan caydırmaya çalışan çok insan oldu. Daha sonra söylemeden hareket etmeye başladım. Başardıktan sonra insanların görmesini istedim.  Hızlı ilerlememin en büyük sebebi, fikir almadım hiç kimseden. Kafamda bittiyse ve yapabileceğime de inandıysam hayatıma dâhil ettim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat