GAPGündemi dijital platformlarında canlı olarak yayımlanan, Muharrem Çelik'in hazırlayıp sunduğu "Şanlıurfa'da Kültür ve Sanat" programının konuğu Yaşam Koçu ve Ezgi Sanatçısı Abdulcelil Kaya oldu.

Kaya, programda Çelik'in sanat, yaşam koçluğu ve eğitimci kimliği ile ilgili soruları cevaplandırdı.

"Müziğe nasıl başladınız?" sorusunu yanıtlarken hüzünlendiğini ve çocukluk yıllarına gittiğini belirten Kaya, "Abdussamed'i dinlerken onun gibi güzel Kur'an Kerim okumayı çok isterdim. Abdussamed'in taklidini yapmaya çalışırdım. Bulunduğum şartlardan dolayı kıraat eğitimi alamadım. 'Kıraat eğitimi alamadım hiç olmazsa ilahi söyleyeyim' dedim. Müziğe bu şekilde başladım. Çevrem sesimi beğeniyordu. Ben de bir ilahi albüm çalışmasına giriştim. Lise 1. sınıfta başladım; ama ilk müzik çalışmamı ancak 10 yıl sonra yapabildim. Gençlere yönelik olsun diye ezgi tarzında çalışmam oldu. Ezginin ilahi ile sözleri aynıdır; ama ezgi de daha çok enstrüman kullanılır. Müzik gürültülü ama sessiz bir silahtır. Müzik, gençlerin bilinçaltını yöneten çok etkili bir silahtır. Gençler dinledikleri müziklere göre hayat tarzlarını şekillendiriyorlar. Ben de bu amaçla gençlere Allah ve Peygamberi hatırlatmak amacıyla ezgi çalışmalarına başladım." ifadelerini kullandı.

"Gençliğin gönlünde taht kurabildiysek ne mutlu bize"

İlk çalışması olan "Beni Mekke'ye götürün" ezgisi ile ilgili bilgi veren Kaya, "Daha albüm yokken bu klibi çıkardım. Bu klibin manevi bir katkısı oldu. Klibi televizyondan izleyen dedem, 'Madem Abdulcelil kutsal topraklara bu kadar çok gitmek istiyor onu umreye gönderelim.' diyerek beni umreye gönderdi. Bu yüzden bu klibin ayrı bir yeri var. Bu vesileyle umreye gittim ve oraları görmek nasip oldu. Daha sonra TV ve sahne programları olduysa da işin genelde manevi boyutu ile ilgilendim. İşin ticaret boyutu ile ilgilenmediğim için pek açılma performansı gösteremedim. Gençliğin gönlünde taht kurabildiysek ne mutlu bize. Bunu da okulda başarabildim. Eğitimcilik hayatımda gençliğin gönlüne giden yol müzik oldu. Eserlerim ulusal anlamda radyolarda yayınlanıyor. Kendim dışarı giderek sahnelere çıkmadım. Sadece Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da illerinde sahneye çıktım." diye konuştu.

"Okullarda değerler eğitimi veriyorum"

Ücretli öğretmenlik hayatına değinen Kaya, "2010 yılında Hilvan'da ücretli öğretmenlik yapmaya başladım.  O günden bugüne kadar imam hatip liselerinde meslek derslerine giriyorum. 2020 yılında ücretli öğretmenliği bırakarak yaşam koçluğuna geçmek istedim. Okulda öğrencilere her ne kadar manevi danışmanlık yapmaya çalışsam da bunu biraz daha profesyonel yapmak istedim. 2 yıldır Hilvan Gençlik Merkezi'nde değerler atölyesinde çalışıyorum. Okulları gezerek değerler konusunda seminerler veriyorum. İnşallah gençlerimize faydalı olmuştur. Şehir ve köydeki bütün okulları gezdik. Bütün okullarda aynı sunumları yaptık. Bu sene ağırlıklı olarak merkezde faaliyet veriyorum." şeklinde konuştu.

"Öğrencilerin notları ile değil, hayatları ile ilgilendim"

Öğrencilere olan yaklaşım tarzının öğretmen-öğrenci münasebetinden öte, abi-kardeş, baba-oğul ilişkisi olduğunun altını çizen Kaya, "Öğrencilere her zaman kendimi bir abi olarak kabul ettirdim. Öğrencilere bir baba şefkati ile yaklaştım. Öğrenciler ailelerine açmadıkları sırlarını bile benle paylaştılar. Gençlerin gönüllerinde yer edinebilmişsek ne mutlu. Çocuklarla problem çözme odaklı bir muhabbetimiz vardı. Öğrencilerin ders notları ile değil, hayatları ile ilgileniyordum. Öğrencilerin hayatlarının bir parçası olmaya gayret ettik. " dedi.

"Yaşam koçu olarak insanlara destek veriyorum"

Yaşam koçu olarak yaptığı çalışmalara değinen Kaya, "Yaşam koçları iki türlü faaliyet gösterir. Birincisi psikolojik destek anlamında motivasyon ve sıkıntıları dinlemedir. İkincisi ise sağlıklı yaşam için tamamlayıcı tıp sektöründe bitkisel içerikli ürünlerle insanların sağlığına kavuşmasına katkı sağlamak ve hastalanmamaları için tedbir amaçlı bazı uygulamalar uyguluyoruz. Lisede bitkisel ürünlere merak sardım. Şimdi ise hazır bitkisel ürünler üzerinden sağlıklı yaşama dair hizmetler veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat