Kızılay'ın 2024 yılı yurt içi ve yurt dışı kurban fiyatları belli oldu.

Kızılay'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Bu yıl kurban bedel fiyatı; Yurt içi ve Gazze için: 11.750 TL, Yurt dışı için: 4.300 TL olarak belirlendi. Kurban vekâletinizi Türk Kızılay'a verin, usulüne uygun kesilen kurbanlarınız, başta deprem bölgesi ve Gazze olmak üzere ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında sofralara bereket olsun." denildi.

Bu yıl Kurban Bayramı 16 Haziran -19 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek.

Kurban nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, İlâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenâb-ı Hakka yaklaşmakta, hem de maddî durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır. Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Kurban vekâlet yoluyla kestirilebilir mi?

Kurban ibadetinde esas olan, kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir. Bununla beraber malî bir ibadet olduğu için vekâlet yoluyla da kestirilebilir.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat