Valilikten yapılan açıklamaya göre, 16 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek olan Köyler Arası Mahalli Halk Oyunları Yarışması, Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Haliliye Belediyesi ve Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV)’ın katkıları ile gerçekleştirilecek.

16 Mayıs 2024 Perşembe günü Valilik önünde toplanacak olan kortej, saat 11.00’de yarışmanın yapılacağı Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kapalı Spor Salonuna yürüyecek.

Yarışma ise saat 12.30’da başlayacak. Araştırma ve derleme çalışması niteliği de taşıyan yarışmayla kaynağından sahne ortamlarına taşınırken öz, biçim ve estetik bakımından bozulan halk oyunlarının, asıl haliyle gelecek kuşaklara kalıcı ve sağlıklı bir şekilde aktarılması hedefleniyor. Ayrıca, bu çalışmayla Şanlıurfa halk oyunlarındaki bozulmaların önlenmesi, otantik yapısıyla ya da özünü bozmadan uygulanan mahalli nitelikli halk oyunları toplulukları ile kaynak kişilerin desteklenmesi amaçlanıyor. Oyunların geleneksel yapıda sergileneceği yarışmada elde edilecek video kayıtlarıyla da Şanlıurfa’nın kültürel tanıtımının yapılmasına katkı sunan Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, kurum-kuruluş ve kişilere görüntü arşivi kaynağı sağlanacak.

 

Kaynak: GAPGündemi / Dilek ÇİFTÇİ