Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Kepez kırsal Mahallesi'nde cami imamlığı yapan Eyyübiye nüfusuna kayıtlı Hasan Saklanan, Diyanet İşleri Başkanlığı kafilesiyle Kudüs’e gitmişti.

Hasan Saklanan (34), Kudüs Eski Kent Bölgesinde Herod Kapısı yakınlarında Siyonist işgalci askerler tarafından şehit edilmişti.

İsrail kaynakları, Saklanan'ın 72 saat önce Kudüs'e turist olarak giriş yaptığını ve Herod Kapısı yakınlardan bir işgalci askere bıçakla saldırısının ardından öldürüldüğünü ileri sürdü.

Çevrede bulunan güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde ise Saklanan'ın önünde yürüyen 2 askerden birine arkadan yaklaşarak mukavemet gösterdiği, daha sonra işgalci askerler tarafından otomatik silahlarla defalarca vurularak şehit edildiği görülüyor.

"Hamas: Hasan Saklanan'ı Mescid-i Aksa şehidi ilan ediyoruz"

Kudüs'te yaşanan olayla ilgili Hamas teşkilatından yapılan açıklamada, “Biz tek vücut, tek kan, tek dava ve tek düşmana sahip bir ümmetiz. Bu anlayışla Kudüs’te kahraman eylemi gerçekleştiren Türk şehidi Hasan Saklanan’ı selamlıyor; onu Filistin, Gazze, Kudüs ve Mescid-i Aksa şehidi ilan ediyoruz.” dedi.

"Eyyüp Peygamber Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılınacak"

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Kudüs Şehidi Hasan Saklanan ve tüm şehitler için Eyyüp Peygamber Camii'nde öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınarak dua edileceğini açıkladı.

Saklanan Ailesi'nin Bihemi Taziye evinde taziyeleri kabul edeceği öğrenildi.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş