Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun çağrısı üzerine Eyyüp Peygamber Camii'nde Kudüs Şehidi Hasan Saklanan için gıyabi cenaze namazı programı düzenlendi.

Gıyabi cenaze namazı için Şanlıurfalılar Eyüp Peygamber Camii'ne akın etti.

Kılınan öğle namazının ardından cami avlusunda Haliliye İlçe Müftüsü Abdullah Yıldırım tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Gıyabi cenaze namazı öncesi sık sık İsrail aleyhinde slogan atan kalabalık, "Dişe diş kana kan" diyerek intikam yeminleri etti.

"Kudüs'te şehit olma arzusu varmış"

Cenaze namazı öncesi kısa bir konuşma yapan Müftü Yıldırım, "Şehit Hasan Saklanan kardeşimiz bizim personelimizdi. Birkaç gün önce Kudüs'e gitmek üzere müftülüğe gelerek izin talep etti. Ben de kendisine neden gideceğini sorduğum zaman bana Kudüs'ü ziyaret etmek istediğini söyledi.

Yalnız daha öncesinden duyduğumuz kadarıyla Kudüs'e gitmek ve orada şehit olmak arzusu varmış. Cenab-ı Hak bu arzusunu kabul etti. Biz de Allah'a hamd ederek biraz evvel vaizimizin de söylediği gibi Şanlıurfa'mızın bir damla kanı Kudüs'te kalmış oldu. İnşallah umarız ki kardeşimizin bu hareketi Kudüs'ün özgürleşmesine bir ışık ve bir ateş olur.

Allah'u Teâla bu meşaleyi yakmayı, Kudüs'ü özgürleştirmeyi ve Özgür Kudüs'te namaz kılmayı cümlemize nasip eylesin. Şehidimiz inşallah bize hakkını helal etmiştir. Cenab-ı Hak bizleri o yolun yolcularından eylesin" ifadelerini kullandı.

623846dc-7e3b-4790-997b-93b9429f76f0

"Abimin niyeti savaşıp şehit olmaktı"

Hasan Saklanan'ın kardeşi Ramazan Saklanan ise yaptığı konuşmada, "Abim 8 yıldır görev yapıyordu. Çok samimi bir Müslüman'dı. Birkaç gün önce anneme Diyarbakır'a geziye gideceğini söylemiş.  Ankara'daydım benim haberim yoktu. Abim arkadaşları ile birlikte Kudüs'e gitmiş. Arkadaşları gezi için gitmiş ama demekki onun niyeti savaşıp şehit olmakmış. Rabbim Hz. Peygambere abimi komşu eylesin." dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından Abdullah Zengin tarafından dua okundu.

Kaynak: GAPGündemi /Faruk Deveci